Proiectul, în valoare de aproximativ 30 de milioane de lei, include achiziția unui angiograf biplan pentru neuroradiologie intervențională.
„Este ultimul pas înainte de a-l aduce la Timișoara pe doctorul Cristi Mihalea, specialist cu 15 ani de experiență la Paris, care va putea efectua permanent astfel de intervenții în orașul nostru”, a declarat Simonis.
Centrul va fi amenajat cu echipamente moderne, similare celor utilizate în spitalele de top din Europa.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a precizat, luni, la Timișoara, că proiectul este finanțat prin Programul Operațional Sănătate, fonduri europene nerambursabile, și va crea un centru de excelență pentru trombectomii și radiologie intervențională.
„Achiziția unor echipamente performante va permite ca pacienții cu AVC să fie tratați rapid și să se reintegreze mai repede în societate. Aceste proceduri salvează mii de vieți anual”, a subliniat ministrul.
Rogobete a adăugat că Ministerul Sănătății finanțează direct aceste intervenții prin Programul Național Acțiuni Prioritare pentru AVC, al cărui buget a crescut de la 9 milioane de lei în 2021 la 66 de milioane de lei în 2025, iar numărul spitalelor autorizate să desfășoare astfel de proceduri a ajuns la 50.
„Avem investiții de aproximativ 500 milioane de euro în județul Timiș în ultimii ani în sănătate și este un record, atât raportat la alte regiuni, cât și raportat la ce s-a întâmplat după Revoluție”, a mai adăugat Simonis.
Citiți principiile noastre de moderare aici!