De la Spitalul CFR Timișoara și-au dat demisia, în plină pandemie de coronavirus, zece asistente și trei infirmiere. Directorul spitalului a declarat pentru TION că au făcut acest lucru și de teama coronavirusului, spunând că va căuta să le înlocuiască. Direcția de Sănătate Publică Timiș transmite că reprezentanții spitalului au făcut o cerere în acest sens către ei preventiv, pentru detașarea de personal medical de la alte spitale.
La spitalele primăriei sunt echipamente pentru lupta cu coronavirusul, iar municipalitatea ajută cum poate medicii. Situația de la Spitalul CF Timișoara, unde 13 cadre medicale și-au dat demisia, l-a determinat pe primarul Nicolae Robu să spună că unii sunt mai slabi de înger. Nu e vina lor, crede Robu, dar trebuie sprijiniți.
Încă 200.000 de lei de la Primăria Timișoara pentru Spitalul Municipal, din fondul de rezervă. Banii au fost alocați, marți, în a două ședință de consiliu care s-a ținut online. Cu aceștia se vor cumpăra teste pentru coronavirus, pentru că degeaba s-au montat aparate dacă nu există kiturile de testare.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.