Duminică seara, în jurul orei 19:20, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Tulcea a fost sesizat cu privire la un accident aviatic petrecut în zona complexului Gura Portiței, în Delta Dunării. Incidentul a implicat un avion de mici dimensiuni, la bordul căruia se aflau două persoane.
La fața locului au intervenit de urgență echipaje medicale ale Serviciului Județean de Ambulanță Tulcea, un echipaj SMURD din cadrul Stației de Pompieri Babadag, precum și reprezentanți ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comuna Jurilovca. Totodată, a fost mobilizat și elicopterul SMURD de la Constanța, a transmis ISU Tulcea.
Deși elicopterul a ajuns rapid la locul accidentului, medicii nu au mai putut face nimic pentru cele două persoane aflate în avion, acestea fiind deja decedate.
Un alt incident aviatic a avut loc sâmbătă, în județul Olt. Un planor s-a prăbușit pe un câmp din apropierea municipiului Caracal. Pilotul, un tânăr de 24 de ani, a fost găsit încarcerat și a fost declarat mort de echipele de intervenție. În plus, marțea trecută, un timișean a murit și altul a fost rănit după prăbușirea avionului de mici dimensiuni în care se aflau, la Orăștie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!