Marcel Ciolacu a spus că bugetul este unul „de dezvoltare”, în care investițiile ajung la un „nou record”, respectiv 150 de miliarde de lei, un plus de 30 de miliarde față de anul precedent.
„20% din cheltuielile totale în 2025 merg către investiții și asta se va vedea în creșterea PIB la 1913 miliarde lei. Iar la mijlocul anului viitor vom ajunge la un PIB de 2000 miliarde lei. Adică 400 miliarde euro, dublu față de anul 2018. Este un semn clar că România intră într-o altă ligă economică”, a spus prim-ministrul.
El a menționat că vor fi reduse costurile de funcționare a statului cu 0,5%. Totodată, vor fi ajustate cheltuielile de personal și cele de bunuri și servicii.
„Protejăm în continuare puterea de cumpărare a românilor cu venituri mici. Am crescut de la 1 ianuarie salariul minim la 4050 lei. În 2025, câștigul salarial net va crește cu 6,1%, peste nivelul inflației de 4,4%. Am insistat să acordăm un sprijin financiar pentru pensionarii cu venituri mici și îmi asum această decizie”, a declarat Ciolacu.
Premierul a precizat că va continua sprijinul pentru economie și IMM-uri „cu toate schemele de ajutor de stat” din Planul Bugetar Structural agreat cu Comisia Europeană.
„Sunt zeci de miliarde de lei țintite spre creșterea producției industriale locale. Mi-aș dori ca împreună să promovăm firmele și produsele românești oriunde, chiar și pe tik-tok”, a adăugat Marcel Ciolacu.
Vor fi alocate 11 miliarde de lei Programelor Anghel Saligny și PNDL, 8,2 miliarde proiectelor PNRR și 3,3 miliarde celor din fonduri europene.
„În plus, creștem simțitor în acest an descentralizarea finanțărilor publice către autoritățile locale. Cea mai mare miză a acestui buget este exploatarea la maxim a fondurilor europene disponibile. Este o alocare istorică de 4,6% din PIB, adică peste 17,5 miliarde euro. Sunt anii de vârf ai dezvoltării noastre folosind banii europeni și voi pune o presiune uriașă pe toată lumea să luăm acești bani”, a declarat Ciolacu.
Ședința Executivului a început la ora 10.
Trimite articolul
Xavizul negativ al Consiliului Economic si Social surprinde numeroase probleme in construirea bugetului pe 2025 mentionand si ca timpul pentru analiza a fost foarte sc.urt. probabil daca aveau mai mult timp ar fi identificat si mai multe. cat despre incalcarea legii cu privire la punerea in dezbarere publica doar 1 zi in loc de minim 10… lasa ca ne da Ciolacu niste mesaje inc.urajatoare in care se lauda cu “sprijiniri”, “alocari” si alte vorbe mari desi, de exemplu, legea prevede indexarea cu inflatia a pensiilor de exemplu, nu “sprijiniri” praf in ochi.
grave mi se par alocarile injumatatite pentru compensarile la energie, bataia de joc de la alocarea pentru educatie si cercetare(alocare ce ne situeaza pe locul 123 in lume), bataia de joc in privinta colectarii TVA unde avem cel mai mare GAP din UE si nimeni nu pare sa doreasca o mai buna colectare, si desigur deficitul pana la cer.
dupa cum avertizeaza CES, ne indreptam in pas alert spre situatia din 2010…
“slava” cu cheltuiala se tine… la fel si loviturile de stat…
De la acest cetatean fara scoala, mincinos, nu avem nici o asteptare pt crestere economica.PSD-ul s-a prabusit sub politica catastrofala promovata de lacheul lui Klaus.
-
Au facut legile in asa fel incat in fiecare an acizele si taxele se indexeaza automat cu rata inflatiei (în 2024 a fost 10%) care este cea mai mare din Europa!
Aceste indexari cresc taxele automat si prin influenta lor in economie vor creste si preturile.
Acciza la carburant la care se plateste si TVA, (deci taxa la taxa) va creste preturile la transport deci vor creste preturile produselor si serviciilor.
Oricum ne așteptăm să le creșteți prin OUG, nu-i prima dată.
avizul negativ al Consiliului Economic si Social surprinde numeroase probleme in construirea bugetului pe 2025 mentionand si ca timpul pentru analiza a fost foarte sc.urt. probabil daca aveau mai mult timp ar fi identificat si mai multe. cat despre incalcarea legii cu privire la punerea in dezbarere publica doar 1 zi in loc de minim 10… lasa ca ne da Ciolacu niste mesaje inc.urajatoare in care se lauda cu “sprijiniri”, “alocari” si alte vorbe mari desi, de exemplu, legea prevede indexarea cu inflatia a pensiilor de exemplu, nu “sprijiniri” praf in ochi. grave mi se par alocarile injumatatite pentru compensarile la energie, bataia de joc de la alocarea pentru educatie si cercetare(alocare ce ne situeaza pe locul 123 in lume), bataia de joc in privinta colectarii TVA unde avem cel mai mare GAP din UE si nimeni nu pare sa doreasca o mai buna colectare, si desigur deficitul pana la cer. dupa cum avertizeaza CES, ne indreptam in pas alert spre situatia din 2010… “slava” cu cheltuiala se tine… la fel si loviturile de stat…
În România anului 2025 încă mai există idioți care votează PSD și PNL.
Personajul acesta pare a fi fix un alt Dragnea, pus să ducă țara în cap în timp ce îi este permis să-și facă porția. Cine manevrează de fapt oamenii aceștia puși în funcții înalte? Cat timp le permitem să facă asta, nu doar că nimic nu se va schimba in bine, dar ca țară ne ducem in cap.
conform Legii bugetul trebuia aprobat in 2024…ce v-a impiedicat sa respectati Legea?