tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Mapamond
Rusia anexează patru regiuni ucrainene

Rusia anexează patru regiuni ucrainene

De Lorena Păcurar
la 30 September 2022 18:30 Reactualizat la: 1 October 2022 00:33
13 Comentarii

Rusia anexează patru regiuni ucrainene

Foto: EPA
30 September 2022 18:30 Reactualizat la: 1 October 2022 00:33
Președintele Putin a semnat vineri decretele de anexare a patru teritorii parțial ocupate din Ucraina. Liderul de la Kremlin a acuzat Occidentul și Statele Unite că vor să transforme Rusia într-o colonie și că propagă rusofobia.
Scris de Lorena Păcurar - Președintele Putin a semnat vineri decretele de anexare a patru teritorii parțial ocupate din Ucraina. Liderul de la Kremlin a acuzat Occidentul și Statele Unite că vor să transforme Rusia într-o colonie și că propagă rusofobia.

Trimite articolul

X

Este vorba de regiunile Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie. Anexarea are loc după „referendumurile” desfășurate în zonele ocupate în perioada 23-27 septembrie. Aceste referendumuri nu au respectat minimele norme democratice, fiind ilegale sub dreptul internațional. Astfel, soldații ruși au obligat cetățenii să-și exprime verbal opțiunea.

Rușii nu au control total asupra celor patru regiuni, iar anexarea a avut loc numaidecât din cauza defensivei din estul și sudul Ucrainei. Întreaga invazie rusă este pusă în pericol pentru că ucrainenii au înconjurat trupele rusești din orașul Liman (Donețsk).

Dacă sunt anexate, Putin va considera că ucrainenii atacă teritoriul rusesc, pe care îl va apăra „cu toate forțele și prin toate mijloacele de care dispune”. Acesta mai spune că au de-a face și luptă cu „un inamic care distruge lumea și creează crize”.

Liderul de la Kremlin a acuzat Occidentul și Statelor Unite că vor să facă din Rusia o „colonie”, propagând rusofobia.

„Occidentul este gata de orice pentru a prezerva sistemul neocolonial care îi permite să paraziteze şi, în realitate, să jefuiască lumea întreagă. Ei vor să ne vadă ca pe o colonie.

„Vreau ca autoritățile de la Kiev și adevărații lor stăpâni din Occident să mă audă. Pentru ca toată lumea să-și amintească. Oamenii care locuiesc în Lugansk și Donețk, Kherson și Zaporizhzhia devin cetățenii noștri. Pentru totdeauna”, a susținut Putin, care crede că „colapsul hegemoniei occidentale” a devenit ireversibil.

După discursul lui Putin va avea loc un concert grandios în Piața Roșie din Moscova.

Înaintea ceremoniilor, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a susținut că Rusia continuă „operaţiunea militară specială” din Ucraina, având în vedere că ucrainenii nu vor să negocieze. Potrivit lui Peskov, Rusia va încorpora „de jure” părți ale Ucrainei pe care nu le controlează și va considera atacurile împotriva oricărei părți a regiunilor din Ucraina pe cale să fie anexate drept acte de agresiune împotriva Rusiei.

În lungul său discurs de vineri, Putin a cerut Ucrainei să oprească războiul, fără să pună la îndoială „unitatea teritoriilor anexate la Rusia”. Președintele Zelenski a susținut de multe ori că Ucraina luptă în continuare pentru a recupera teritoriile care îi aparțin în mod legitim, inclusiv Crimeea și cele patru regiuni anexate vineri.

În 2014, Rusia a invadat și a anexat ulterior Crimeea, care la acea vreme aparținea Ucrainei, fiind integrată cu forța ca doi subiecți federali: Republica Crimeea și orașul federal Sevastopol.

Trimite articolul

X
Taguri:
anexare teritorii ucraina ,
razboi ucraina ,
Rusia ,
Ucraina
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. antiVrajeala says:
    September 30, 2022 at 7:19 pm

    Observatorii internationali prezenti acolo ce au constatat, au vreun raport, ceva? ce zic aia din belarus si siria nu ma intereseaza, dar pe ailalti parca i-as asculta macar. ceva inregistrari video avem?

    Reply
    • Anonim says:
      September 30, 2022 at 10:04 pm

      Erau pe alte posturi cetățeni care au votat “pentru pace”, pentru că s-au săturat să moară degeaba… După 30 de ani ajung sa fie înapoi ruși dar macar e pace.

      Reply
      • N-am says:
        October 1, 2022 at 11:44 am

        Toti aia 200de cetateni pro rusi, sau scrusurile ruse aduse cu japca sa voteze, ca botii ca tine sa creada?
        Haaaaa!
        Slava Ukraini!

        Reply
        • gogu says:
          October 1, 2022 at 8:42 pm

          si joe bideu a fost ales pe bune, nu-i asa?

          Reply
    • gogu says:
      October 1, 2022 at 7:18 am

      erau prea ocupati sa-si spele scutecele

      Reply
  2. Mihaela Pupaza says:
    September 30, 2022 at 7:48 pm

    Inafara de Coreea de Nord si de talibani, nimeni nu recunoaste aceasta anexare ca fiind una legitima.

    Reply
  3. AUR = PSD = Biden = jeg says:
    September 30, 2022 at 11:05 pm

    Foarte bine! Sa moara capitaliștii, liberalii și conservatorii de ciuda! Putin e deștept- a așteptat momentul oportun; cu o UE slăbită și un Biden lingău de China și Rusia, își face de cap; și foarte bine face! Gata cu experimentul asta capitalis! Înapoi la socialism!

    Reply
  4. e dificil... says:
    September 30, 2022 at 11:43 pm

    KOSOVO va spune ceva? Cand avertiza Putin ca se creaza un precedent periculos toata lumea tacea chitic. Avem ce am semanat.

    Reply
    • Ion says:
      October 1, 2022 at 10:42 am

      Legea e pentru fraieri. E valabil pentru oameni si pentru tari. Au dreptul da critice aia care o respecta, nu ipocritii… Aici Romania a facut foarte bine ca nu a recunoscut Kosovo. USA, Germania si restul sa taca ca is gretosi. Hotul striga hotii…

      Reply
  5. gerhard says:
    October 1, 2022 at 12:17 am

    E veche aceasta retorica :cine nu e cu noi este impotriva noastra deci europa si sua sunt vai mama lor …vorbim in Ianuarie

    Reply
  6. Rumburak says:
    October 1, 2022 at 12:42 am

    Nici Alaska nu a fost cumpărată legal de la țar, puțin urmează sa o anexeze după un rerendum.

    Reply
    • Lolozaur says:
      October 1, 2022 at 1:30 pm

      Excelent, mi-ai facut dimineata, domnule si chiar nu sunt ironic

      Reply
      • Marco Polo says:
        October 1, 2022 at 8:49 pm

        Esti un sclav!

        Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Studenții care folosesc ChatGPT la redactarea eseurilor își amintesc mult mai greu propriile idei
    2
    Dosar penal și 6 persoane duse la secție după un scandal într-un centru comercial din zona Lipovei din Timișoara
    3
    FOTO. Controale RoadPol în Timiș: peste 60.000 de lei, bani făcuți din amenzi într-o singură zi
    4
    Automotor Regio, implicat într-un accident la o trecere de cale ferată din Peciu Nou
    5
    Tratamente stomatologice finanțate în spitalele publice. Ministerul Sănătății lansează programul AP-STOMA
    6
    Guvernul clarifică știrea falsă legată de tăierea alocației lunare de hrană pentru copiii cu HIV/SIDA
    7
    Șantier în progres la Giroc. Centrul „Dumitru Ciumăgeanu” va oferi condiții moderne pentru elevii cu nevoi speciale
    8
    Dominic Fritz: „2025 a fost un an al provocărilor, dar lucrurile s-au mișcat pentru Timișoara”
    9
    Bărbat prins de jandarmii timișeni cu peste 700 de artificii pe care le deținea ilegal
    10
    Mesajul de Crăciun al Excelenţei Sale Iosif Csaba Pál, episcop de Timișoara: „Toată religia noastră se bazează pe relația între Dumnezeu și om”

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    FOTO. Controale RoadPol în Timiș: peste 60.000 de lei, bani făcuți din amenzi într-o singură zi

    Sănătate

    Un singur gest, cinci vieți salvate. Prelevare multiorgan la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Spune „Te iubesc” într-un mod diferit: mesajul tău de dragoste, publicat în Agenda & PubliTim, de Sfântul Valentin

    Cariere de Poveste

    VIDEO. „Ingineria antrenează mintea, dansul se ocupă de oameni”. Daniel Ioaniciu, despre echilibrul dintre rigoare și pasiune

    Horoscop

    Horoscop săptămâna 2-8 februarie

    Ştiri din Timiș

    Când frigul lovește, comunitatea răspunde: campanie de donat haine inițiată de Druckeria

    Mapamond

    Premiile Grammy 2026: Bad Bunny, Kendrick Lamar și Billie Eilish, marii câștigători ai serii

    Ştiri din Timiș

    Ce activitate au parlamentarii de Timiș? Episodul II – Vlad Șendroiu

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 2 februarie 2026, în Timișoara?

    Utile

    Întreruperile de curent din Timișoara și județ, în săptămâna 2 - 8 februarie 2026
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici