tion.ro Web analytics

Candidatul Uniunii pentru Timiş la Primăria Timişoara, Adrian Orza, a afirmat miercuri că îşi asumă rezultatele de la alegerile locale, dar că nu va renunţa la luptă. Ţărănistul se declară pregătit să facă opoziţie şi anunţă că va candida din nou pentru primărie la viitoarele alegeri.
Ioan Coriolan Gârboni, singurul independent care s-a înscris în cursa pentru câştigarea fotoliului de primar al Timişoarei, a fost contestat. Reprezentanţii Uniunii pentru Timiş, PNŢCD şi FDGR, i-au contestat pe cei care candidează sub denumirea de Alianţa electorală Uniţi pentru Timişoara, iar o altă persoană a contestat lista PP-DD... pentru că numele său nu se regăsea pe aceasta.
Primarul Timişoarei în funcţie, Gheorghe Ciuhandu, a anunţat, vineri, că şi-a depus cererea de pensionare după patru mandate de primar şi 42 de ani de activitate în total. El va candida pentru o funcţie de consilier local, fiind primul pe lista de consilieri ai Uniunii pentru Timiş.
Preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, susţine că nou creata Uniune pentru Timiş, o alianţă între PNŢCD şi FDGR Timiş pentru viitoarele alegeri locale, este, de fapt, un sprijin pentru preşedintele Traian Băsescu şi se aştepta ca Gheorge Ciuhandu să „aibă bărbăţia” să recunoască acest lucru.
PNŢCD Timiş şi Forumul Democrat al Germanilor din România au încheiat, joi, un protocol de alianţă electorală pentru viitoarele alegeri locale. Noua alianţă va purta numele de „Uniunea pentru Timiş”. Dacă Ciuhandu şi-ar putea anunţa candidatura pentru al cincilea mandat de primar în 21 aprilie sau de Sfântul Gheorghe, în 23 aprilie, pentru preşedinţia CJT este vehiculat numele lui Marius Popovici.

Ştiri din Timiș

Timișorenii, obligați să își declare până la final de februarie animalele, utilajele și terenurile agricole. Inclusiv grădinile
Primăria Timișoara reamintește că persoanele fizice și juridice care dețin terenuri, animale sau utilaje agricole în municipiu au obligația să le declare sau să le actualizeze în Registrul Agricol, în termenele prevăzute de lege, pentru a evita sancțiunile. Amenzile sunt de ordinul sutelor de lei.

Capitală Culturală

FOTO. ANAF îl lasă pe Vâlcov fără Picasso: o parte din colecția fostului ministru PSD e scoasă la licitație
Un desen de Picasso și două lucrări de Nicolae Grigorescu sunt scoase la mezat, împreună cu multe alte opere cu valoare muzeală, din colecția fostului ministru PSD Darius Vâlcov, în urma executării silite inițiate de ANAF. Licitația este organizată de Casa Artmark. În urmă cu mai bine de 10 ani, procurorii DNA au găsit la fostul consilier al Vioricăi Dăncilă 172 de tablouri, 3 kg de aur în lingouri, peste 1.3 milioane de lei și aproape 100.000 de euro.

Ştiri din Timiș

DGASPC Timiș recrutează asistenți personali profesioniști pentru persoane cu dizabilități
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș lansează o amplă campanie de recrutare în cadrul proiectului „Rețeaua APP – Suport pentru o viață independentă în comunitate pentru persoanele cu dizabilități”, prin care caută 50 de asistenți personali profesioniști.

Ştiri din Timiș

Căldură, stil și personalitate: tapetul de calitate superioară, care schimbă complet locuința iarna aceasta
ADVERTORIAL. Iarna este sezonul în care petrecem cel mai mult timp acasă. Zilele sunt mai scurte. Serile sunt mai lungi. Atmosfera din locuință contează mai mult ca oricând. Nu mai este vorba doar despre căldură termică, ci și despre confort vizual și stare de bine.

Eveniment

FOTO. Pacienți invizibili într-o magazie. Zeci de femei, cazate într-un spațiu impropriu al Spitalului de Psihiatrie Jebel
O nouă vizită inopinată la Spitalul de Psihiatrie Jebel scoate la iveală o realitate greu de acceptat într-un sistem medical european: pacienți vulnerabili, cazați în condiții improprii, lipsiți de igienă, intimitate și consimțământ informat, într-un spațiu care figurează în planul unității drept… magazie. UPDATE. Verificări ale Prefecturii Timiș. UPDATE 2. DSP Timiș: relocarea pacienților, permisă doar cu respectarea strictă a legislației 1

Ştiri din Timiș

Primăria Timișoara vrea să îi premieze și pe cei mai mici dintre elevii performanți
Primăria Timișoara vrea să extindă programul de premiere a performanței școlare și la nivelul învățământului primar. 355 de elevi și 76 de profesori din 11 școli ar urma să fie recompensați financiar pentru rezultatele obținute la concursuri naționale. 1

România

Minunatele carduri AUR sau cum pot fi cumpărate drepturi politice cu sume între 100 și 5.000 de lei
De ceva vreme, AUR – respectiv Alianța pentru Unirea Românilor – le oferă oamenilor posibilitatea (dacă o putem numi așa) de a-și achiziționa „carduri” care să le ofere anumite beneficii. Cu prețuri cuprinse între 100 și nu mai puțin de 5.000 de lei, descoperim că oferta nu adaugă neapărat drepturi noi, cât pune un preț pe unele deja existente. 21

Ştiri din Timiș

Descoperă noua locație epantofi din Iulius Town!
Unul dintre cei mai cunoscuți retaileri online a deschis o locație în Iulius Town, iar timișorenii au acum la dispoziție mii de produse de încălțăminte, genți și accesorii pentru femei, bărbați și copii. epantofi, retailer multibrand recunoscut pentru diversitatea portofoliului său, a adus în Iulius Town cel mai nou concept de magazin.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici