Aproape 10.000 de timişoreni au asistat, sâmbătă, la mitingul aerian Timişoara Air Show 2015, organizat pentru a marca 80 de ani de existenţă a aerogării timişorene. Deşi temperaturile au fost ridicate, spectacolul de pe cer a fost total, punctul culminant fiind exerciţiul tactic al Iacărilor Acrobaţi şi măiestria piloţilor MIG-urilor româneşti.
Sâmbătă dimineaţa, pe Aeroportul Internaţional Timişoara va avea loc cel mai mare spectacol aviatic din vestul României. Organizatorii solicită spectatorilor să vină în timp util la eveniment, intrarea acestora la miting fiind permisă cu începere de la ora 8. Lângă aeroport va fi amenajată o parcare cu 2000 de locuri, dar se recomandă folosirea curselor de autobuz Expres 4, care vor circula din 15 în 15 minute. Pentru a asigura vizibilitatea demonstraţiilor, pe pistă nu vor fi amenajate corturi.
Oficialii Aeroportului Internațional Timișoara se așteaptă la peste 10.000 de spectatori în ziua mitingului aviatic Timișoara Air Show 2015. Pentru a evita problemele de anul trecut, când mulți timișoreni au făcut kilometri pe jos din cauza ambuteiajelor și a numărului insuficient de locuri de parcare, în acest an, conducerea Aeroportului din Timișoara a decis suplimentarea numărului de locuri de parcare disponibile pentru spectatori, însă, îi sfătuiește pe timișoreni să folosească autobuzul Expres 4, care, în ziua mitingului aviatic va circula din 15 în 15 minute.
Mijlocul lunii iulie se anunţă foarte interesant pentru iubitorii de aviaţie din Timişoara. Paraşutişti, elicoptere, avioane de vânătoare şi avioane ultrauşoare vor participa la spectacolul aerian Timişoara Air Show 2015, care va marca 80 de ani de existenţă a Aeroportului Internaţional Timişoara.
Eveniment
Poliția Locală Timișoara continuă „lupta” împotriva autovehiculelor abandonate care ocupă locuri de parcare și reprezintă, în multe cazuri, adevărate focare de infecție pe domeniul public.
Ştiri din Timiș
Turnul de Apă din Iosefin este aproape de redeschidere ca centru cultural, cu spații expoziționale, cafenea și punct de belvedere. Lucrările au ajuns la circa 94% și ar putea fi finalizate în această primăvară, după peste patru ani marcați de blocaje, rezilieri de contracte și pierderea finanțării.
2
Eveniment
Un adolescent de 15 ani din Cenei, județul Timiș, dat dispărut pe 19 ianuarie, ar fi fost găsit ucis. După descoperirea unor bunuri ale acestuia și a unor urme de sânge, polițiștii ar fi extins căutările și găsit trupul adolescentului îngropat într-o grădină. Suspecții ar fi trei minori, prieteni ai băiatului, aflați în custodia poliției.
16
Capitală Culturală
Cu mult înainte ca Banatul să fie definit prin arhitectură sau urbanism, acoperișurile au fost cele care au unit orașele și satele regiunii. De la Lugoj, o fabrică de țiglă a ridicat, la propriu, Banatul acoperiș cu acoperiș. Marca Muschong, ștanțată direct în lutul ars, a devenit sinonimă cu durabilitatea și cu munca temeinică, fiind prezentă timp de decenii pe case, școli, fabrici și clădiri publice.
1
Mapamond
Un tren regional a deraiat lângă Barcelona, după ce a lovit un zid prăbușit pe calea ferată din cauza ploilor abundente. Mecanicul a murit, iar aproximativ 40 de pasageri au fost răniți, cinci grav. Accidentul a avut loc în Gelida, pe fondul furtunilor puternice care au plasat regiunea sub Cod Roșu.
Utile
Miercuri, 21 ianuarie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Azi în Timișoara
Miercuri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole în oraș.
Eveniment
O femeie de 24 de ani din Timișoara, aflată într-o stare psihică instabilă, a vrut să se arunce de pe un bloc din Arad marți. Negociatorii IPJ Arad au reușit să o facă să se răzgândească. Tânăra a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.