În parcarea Primăriei Timişoara a apărut sâmbătă o bucăţică de gazon, copiii au făcut desene pe asfalt, lumea a venit să se joace cu mingea sau să meargă pe picioroange. Curtea instituţiei de pe bulevardul C.D. Loga, de obicei plină ochi de maşini într-o zi normală de lucru, a devenit un adevărat loc de joacă. Totul, pentru că suntem în „Săptămâna Mobilităţii”. Nu de acelaşi succes s-a bucurat Târgul de biciclete deschis pe strada Mărăşeşti.
Dacă sunteţi interesați să vă cumpăraţi o bicicletă, o trotinetă sau o pereche de role ori aveţi astfel de produse de vânzare sunteţi aşteptaţi la târgul de biciclete organizat de Primăria Timişoara, în perioada 21-22 septembrie, în Piaţa Unirii. Evenimentul, ajuns la cea de-a treia ediţie, are loc în cadrul Săptămânii Mobilităţii.
Biciclete cu scaune ortopedice, trotinete, role cu patru roţi pentru orice tip de teren sau un alt concept de skateboard, numit rocking. Toate acestea şi nu numai pot fi achiziţionate sâmbătă de timişoreni la târgul de biciclete din Piaţa Unirii, organizat de Primăria Timişoara cu ocazia Săptămânii Europene a Mobilităţii.
Firme şi persoane fizice care doresc să vândă biciclete – noi sau vechi – sunt invitate să participe la primul Târg de biciclete, pe care Primăria Timişoara doreşte să-l organizeze în pieţele centrale ale oraşului, în septembrie.
Ştiri din Timiș
Curtea de Apel Timișoara s-a clasat în 2025 în primele trei instanțe din țară în ceea ce privește indicatorii de eficiență, în pofida unui an marcat de provocări majore pentru sistemul judiciar.
Sănătate
Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Timișoara anunță modificări temporare în programul de donare, în perioada 9–13 martie, ca urmare a implementării unei noi platforme informatice, parte a procesului de digitalizare a instituției.
Mapamond
Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a anunțat că Iran nu va mai lansa atacuri sau rachete împotriva țărilor vecine, decât dacă acestea atacă primele. Liderul iranian și-a cerut scuze statelor din regiune afectate anterior și a făcut apel la cooperare pentru pace. În același timp, a respins cererea de capitulare necondiționată formulată de președintele american Donald Trump.
2
Ştiri din Timiș
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Timiș anunță că, începând cu data de 9 martie, persoanele cu dizabilități și aparținătorii acestora vor putea depune toate cererile specifice la sediul instituției situat pe strada Franz Liszt nr. 3. Clădirea a fost recent reamenajată și extinsă, pentru a le oferi condiții mai bune și un acces facil tuturor cetățenilor.
Lugoj
Primăvara vine cu ordine în gospodării și pe străzi. Primăria Municipiului Lugoj reamintește demararea campaniei de colectare a deșeurilor vegetale, cu un calendar clar stabilit pentru fiecare zonă a orașului.
Utile
Sâmbătă, 7 martie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe petreceri tematice, expoziții și proiecții.
România
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) informează cumpărătorii că operatorul Vel Pitar România a inițiat o acțiune de rechemare/retragere pentru două sortimente de pâine.