Marilen Pirtea, rectorul Universităţii de Vest Timişoara, a anunţat luni că studenţii instituţiei pe care o conduce vor primi în continuare abonamente subvenţionate pentru transportul în comun, dar că nu va semna niciun protocol cu regia de specialitate timişoreană, RATT. „Nu este sarcina noastră să subvenţionăm o asemenea regie”, a spus Pirtea.
Studenţii de la Universitatea Politehnica din Timişoara nu vor mai avea probleme cu gratuităţile pe mijloacele de transport în comun. Reprezentanţii instituţiei de învăţământ au semnat miercuri cu protocol cu primăria, prin care municipalitatea se angajează să acopere aceste gratuităţi în proporţie de 100% odată ce universitatea şi-a epuizat fondurile primite de la Ministerul Educaţiei pentru transportul studenţilor.
Solicitarea a 6 la sută din produsul intern brut pentru educaţie rămâne o utopie, cel puţin pentru moment. Viceprim-ministrul Daniel Chiţoiu a tăiat orice speranţă în acest sens, joi, la Timişoara. „Uitându-mă la bugetul actual... mă gândesc că ar fi nevoie cam de încă două trei bugete pentru a ajunge la 6% din PIB”, a declarat Chiţoiu.
Îşi schimbă studenţii politehnişti timişoreni interesul pentru un anumit angajator de la an la an? Dacă urmăreşti interesul manifestat pentru standurile prezente la Zilele Carierei, evenimentul organizat pentru a pune faţă în faţă firmele şi tinerii sau viitori absolvenţi de studii tehnice, ai spune că preferinţele tinerilor se îndreaptă către domeniul automotive.
Anglia rămâne destinaţia favorită a tinerilor români atunci când vine vorba de plecat la studii în străinătate. Fie că e vorba de renumele univerităţii, fie că e vorba de perspective de angajare mai bune la finalizarea facultăţii, chiar dacă taxele sunt destul de mari, tot acolo se îndreaptă interesul viitorilor studenţi sau masteranzi. La Timişoara a avut loc o nouă ediţie a World Education Fair, târg de oferte universitare externe.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.
Ştiri din Timiș
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.
Capitală Culturală
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu.
5
Ştiri din Timiș
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
5
Ştiri din Timiș
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.