„Vă aflați la începutul unei noi campanii electorale în care dumneavoastră, politicienii, vă pregătiți să cuceriți alegătorii și să le depozitați speranțele pentru încă patru ani. Dar nu cumva ați uitat un punct esențial în platformele program cu care tocmai ați intrat în campania electorală? Cu ce drept ne cereți votul, câtă vreme nu spuneți nimic despre ce veți face pentru ca legile din următorii ani să nu mai fie legi date de impostori și hoți, în apărarea imposturii și a hoției? Cine ne apără pe noi, alegătorii, de următoarea Ordonanță 13?”, astfel începe scrisoarea adresată politicienilor.
Azi în Timișoara
Miercuri, 17 decembrie, puteți merge la ateliere, concerte, la teatru sau la film. Mai puteți vizita Târgurile de Crăciun din centru și de la Muzeul Satului Bănățean.
Ştiri din Timiș
Pentru a comemora viețile pierdute în timpul Revoluției de acum 36 de ani, sute de persoane au participat marți, 16 decembrie, la Marșul Eroilor, organizat de Asociația Suporterilor Timișoreni Druckeria.
1
Capitală Culturală
Muzeul Național de Artă Timișoara, în parteneriat cu Consiliul Județean Timiș, propune publicului o nouă expoziție din cadrul programului „Sezon de Grafică la MNArT”, intitulată „Când Lumea Se Frânge. Grafica Miturilor Ultimului Ceas / When the World Breaks. Drawings of Last-Hour Myths”.
Ştiri din Timiș
CCIA Timiș a încheiat un an dinamic, marcat de Gala Excelenței în Afaceri 2025, întâlniri internaționale și proiecte cu impact economic și social, consolidându-și rolul în susținerea mediului de afaceri și promovarea județului Timiș.
Eveniment
Pompierii au intervenit, marți după-masă, pe strada Filaret Barbu din Lugoj, în urma unor scăpări de gaz. Mai multe persoane s-au autoevacuat, iar autoritățile evacuează clădirile din zonă pe o rază de 100 de metri. UPDATE 4. Alarma de gaze a fost ridicată
Ştiri din Timiș
Sâmbătă, 20 decembrie, comunitatea motocicliștilor din Timiș organizează a 20-a ediție a evenimentului „Moș Crăciun pe motocicletă”, o acțiune cu caracter umanitar desfășurată anual, care marchează apropierea sărbătorilor de iarnă.
Ştiri din Timiș
Duminică, 21 decembrie, începând cu ora 10, la BeYourself Studio din Timișoara (str. Independenței nr. 24), va avea loc o clasă specială de Pilates care combină grija pentru corp cu solidaritatea pentru o femeie diagnosticată cu cancer mamar.