Un afiș pus în tramvaiele Armonia îi induce în eroare pe timișorenii care călătoresc cu mijloacele de transport în comun. Acesta le transmite oamenilor ce este permis și ce nu este permis în timpul unei călătorii și conține și o imagine cu un câine cu botniță. Atenție, animalele… vii sunt interzise în continuare în mijloacele de transport în comun din Timișoara! Există și o excepție.
Timișorenii se vor plimba cu tramvaie noi, în anii ce urmează. Reprezentanții primăriei vor să cumpere mijloace de transport pe șine noi-nouțe, cu fonduri europene, pentru a înnoi parcul STPT. Planul este să se cumpere și autobuze noi, mai ales că unele autobuze vor fi scoase din uz chiar de luna viitoare, spune edilul-șef. Vorbim despre autobuzele scurte Euro 3.
Transportul în comun va avea parte de îmbunătățiri majore în 2018. Aceasta este promisiunea pe care primarul Nicolae Robu o face aproape în fiecare săptămână, încă de la începutul anului. Deși se plânge de multă vreme de halul în care circulă mijloacele de transport în comun și de echipa de conducere, edilul-șef n-a luat nicio măsură pentru îmbunătățirea transportului public. Acum vine cu un fel de ultimatum: în două luni va fi momentul unei schimbări mari în fosta RATT.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.