Conservatorii din Timiş militează pentru profesionalizarea instituţiilor statului şi admit propuneri de tehnocraţi, chiar neînregimentaţi politic, dar nu resping din capul locului nici păstrarea pe post a unor oameni de la PDL.
Primăriile PSD, PNL şi PNŢCD din Timiş, care în luna decembrie 2010 au primit mai puţini bani de la Guvern decât primăriile PDL din judeţ, vor beneficia acum mai mulţi bani din bugetul Consiliului Judeţean Timiş, a declarat preşedintele PSD Timiş, Titu Bojin. El a afirmat că, în medie, fiecare primărie a "opoziţiei" va primi cu 200.000 de lei mai mult decât una condusă de un primar PDL.
PSD, PNL şi PC se unesc într-o alianţă împotriva PDL. Uniunea Social-Liberală, aşa cum se va numi noua formaţiune politică, îşi doreşte câştigarea alegerilor locale, parlamentare şi prezidenţiale la o distanţă majoră faţă de principalii lor contracandidaţi, democrat-liberalii. În Timiş, liderii celor trei partide vor negocia formulele în care această alianţă se va prezenta la alegerile locale.
Social-democraţii din Timiş au pichetat, luni după-amiază, sediul PDL din Timişoara, în semn de protest faţă de arestarea preşedintelui Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Nicolescu. La manifestaţie au participat peste 200 de persoane. Deşi iniţial liderul democrat-liberalilor timişeni declarase că îi va aşteaptă pe protestatari cu... cafea, acest lucru nu s-a mai întâmplat.