ARAD. După ce acum o lună Biroul Judeţean al social-democraţilor arădeni a decis să renunţe la Adrian Cosilcov ca lider al tinerilor PSDişti, acum acelaşi Birou a ezitat în a numi un interimar.
Tinerii social-democraţi din Timişoara au organizat joi o acţiune-pamflet în faţa Prefecturii Timiş. Ei au adus o căruţă în care se aflau personajele Traian Băsescu şi Elena Udrea, vehicul tras de alţi tineri care reprezentau profesori, pensionari, poliţişti, doctori şi alte categorii de bugetari.
Organizaţia Timiş a PSD va intra oficial în campanie electorală de 1 mai, când are programate mai multe acţiuni pentru a sărbători Ziua Muncii, atât în Timişoara, cât şi în judeţ.
Fara niciun fel de explicatii si luandu-si prin surprindere colegii, senatorul Sergiu Nicolaescu si-a anuntat luni demisia din PSD, si-a luat geanta si a plecat.
Prim-vicepreşedintele PSD Timiş, Sorin Grindeanu, acuză „lipsa de forţă” pe care preşedintele PDL Timiş o are la nivel naţional, susţinând că o dovadă în acest sens este fuziunea aeroporturilor din Timişoara şi Arad, o acţiune „strict politică” şi care îi va afecta pe timişeni, „puterea” dorindu-se a fi în judeţul vecin.