Disponibilizările se amână la Primăria Timişoara, chiar dacă au fost deja aprobate în Consiliul Local. Oficialii instituţiei spun că până acum nu a fost dat afară nimeni. Unii dintre angajaţii de la Evidenţa Persoanelor şi Poliţia Comunitară ar putea scăpa de restructurări după ce municipalitatea timişoreană a contestat în instanţă normativele de personal primite de la Prefectura Timiş şi a câştigat.
Primăria Timişoara anunţă noi lucrări de combatere a dăunătorilor începând de marţi. Reprezentanţii municipalităţii spun că, din cauza condiţiilor climatice din ultima perioadă, în Timişoara s-au înmulţit păduchii lânoşi, care atacă plantele.
Vorbim despre o situatie întâlnită în mai multe localităţi din judeţul Timiş, spune subprefectul Zoltan Marossy. El este hotărât să depună plângeri împotriva secretarilor de primării care au contrasemnat, contrar legii, decizii de acordare a unor sporuri de dispozitiv pentru primari şi viceprimari ori alte drepturi băneşti.
Primăria Timişoara a pregătit noua organigramă a instituţiei, potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 63 din 2010, care modifică Legea finanţelor publice locale, stabileşte un număr maxim de posturi pentru administraţiile publice locale şi aduce disponibilizări. Sute de angajaţi vor fi puşi pe liber. Vor fi comasate anumite direcţii şi servicii.
Consiliul Local Timişoara s-a întrunit marţi într-o şedinţă extraordinară pentru a-şi desemna reprezentanţii în consiliile de administraţie ale celor patru spitale care urmează să fie preluate de primărie. Cu toate acestea, viceprimarul Sorin Grindeanu a avertizat că unităţile spitaliceşti nu vor fi preluate cu datoriile pe care le înregistrează în prezent.
Ştiri sportive
Cum în această perioadă, și oricum în general, se vorbește despre fotbal în jurul nostru, de echipe, de meciuri, iar amploarea fenomenului este la o scară extinsă la nivel internațional, ne îndreptăm atenția și spre fotbalul feminin. Am fost curioși să aflăm dacă există diferențe între fotbalul feminin și cel masculin pentru a înțelege mai bine imaginea de ansamblu.
Eveniment
Polițiștii din Timiș au descins, vineri dimineață, la 13 adrese într-un dosar care vizează arme deținute ilegal, folosirea fără drept a unei arme și fapte de braconaj. Perchezițiile au loc sub coordonarea procurorilor, iar anchetatorii încearcă să strângă probe și să stabilească întreaga activitate infracțională.
Ştiri din Timiș
Tu, cerul și muzica clasică: ingredientele unei seri de neuitat care te așteaptă în acest weekend la Iulius Town. Orchestra Operei Naționale Române din Timișoara, alături de mezzosopranele Antonela Barnat și Gabriella Varvari, tenorii Remus Alăzăroae și Bogdan Zahariea și baritonul Darius Gruiță, vor transforma Iulius Gardens într-o scenă a emoției, eleganței și rafinamentului muzical. În același timp, vara copiilor continuă cu ateliere de creație și activități interactive desfășurate în parc. Participarea la toate evenimentele este gratuită.
Ştiri din Timiș
La doar 11 ani, viața lui Andrei Strătilă s-a schimbat radical în urma unui grav accident rutier petrecut la Chișinău. Impactul i-a răpit definitiv vederea, însă nu și dorința de a merge mai departe. Astăzi, la aproape 41 de ani, Andrei este maseur la Centrul de Recuperare pentru Copii cu Dizabilități „Podul Lung” din Timișoara, soț, tată, pasionat de muzică și gătit și un exemplu de perseverență pentru cei din jur. Povestea lui demonstrează că limitele nu sunt întotdeauna cele pe care ni le impune viața, ci cele pe care alegem să ni le dictăm singuri.
Azi în Timișoara
Vineri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole.
România
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
5
Ştiri din Timiș
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.