La Timișoara au avut loc alegerile pentru desemnarea noii conduceri a filialei municipale a PNL. Președinte al PNL Timișoara a fost ales Dan Diaconu, cu aproape 400 de voturi, acesta fiind și singurul candidat pentru această funcție. De altfel, Dan Diaconu este cel care a condus organizația municipală și până în momentul alegerilor, votul fiind o reconfirmare a poziției ocupate în partid. La conferința de alegeri au fost aleși și vicepreședinții, dar și componenții Biroului Politic Local.
Patru candidaţi au intrat în lupta pentru şefia filialei Timiş a PNL. Nicolae Robu, Sorin Supuran, Teodor Voicu şi Ştefan Liviu Stoian sunt cei patru liberali care s-au înscris în competiţia pentru funcţia de preşedinte al PNL Timiş.
Patru persoane s-au înscris în cursa pentru şefia filialei Timiş a PNL şi un număr record de candidaţi pentru celelalte funcţii de conducere. Lupta cea mare se va duce însă între actualul lider interimar al PNL Timiş, Nicolae Robu, şi consilierul judeţean Sorin Supuran. Cât despre ceilalţi doi contracandidaţi la preşedinţie, Robu nu le ştie nici măcar numele exact.
Cariere de Poveste
Într-o lume în care carierele sunt adesea definite de o singură direcție, Daniel Ioaniciu demonstrează că echilibrul dintre rațiune și emoție nu este doar posibil, ci necesar. Inginer în timpul zilei și instructor de dansuri latino seara, el trăiește la granița dintre precizie și expresivitate, dintre calcule și conexiune umană.
Ştiri din Timiș
În plină iarnă, când temperaturile scăzute pot deveni o amenințare reală pentru cei fără adăpost, Druckeria se mobilizează din nou pentru comunitate.
Ştiri din Timiș
Tion a început, săptămâna trecută, o serie în care analizează activitatea parlamentarilor de Timiș. După ce în primul episod am prezentat activitatea senatorului Sorin Șipoș, în al doilea vă prezentăm proiectele de lege, luările de cuvânt și alte intervenții ale deputatului Vlad Șendroiu.
Azi în Timișoara
Luni, 2 februarie, puteți vizita diverse expoziții în oraș.
Utile
Sunt programate întreruperi ale energiei electrice atât în Timișoara, cât și în localitățile din Timiș, în săptămâna 2 - 8 februarie 2026.
Ştiri din Timiș
Veste bună pentru locuitorii din estul județului Timiș, sâmbătă, 31 ianuarie, a fost semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru introducerea gazului. Au fost prezenți ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, și primarii din zonă.
2
Ştiri din Timiș
Concedierile, restructurările și incertitudinea economică pot lăsa urme asupra sănătății mintale. Tocmai de aceea, Superhumans România, împreună cu Departamentul de Psihologie al Universității de Vest din Timișoara, oferă un spațiu în care participanții să poată discuta deschis despre ceea ce simt și cum pot face față unei lumi profesionale în schimbare.