Visul urmărit 25 de etape a fost atins în cea cu numărul 26. Prin jocul rezultatelor, FC Politehnica Timişoara a reuşit în sfârşit să urce pe prima treaptă a podiumului. Desigur „ajutată” de Steaua, echipă care a învins miercuri fostul lider, Oţelul Galaţi. Timişoara a reuşit pe Dan Păltinişanu un punct în extremis, dar partida cu Pandurii a scos în evidenţă limitările de lot ale echipei alb-violete.
Petre Grigoraş, antrenorul celor de la Pandurii Târgu Jiu era destul de nemulţumit de rezultatul final al jocului. Avea şi motiv, echipa sa a dominat tactic întâlnirea, dar a luat un gol în ultimul minut.
Normal, Dusan Uhrin Jr. nu a fost foarte încântat de rezultatul reuşit de echipa sa. Totuşi, a acceptat că se putea termina şi mai rău. „Vom vedea în perioada următoate cât de mult ne va ajuta acest punt”, a declarat antrenorul lui Poli la finalul meciului.
Ceea ce nu s-a întâmplat timp de 25 de etape era să se întâmpla miercuri seara. Celor de la Politehnica Timişoara le-a şuierat glonţul pe la urechi. Dacă nu ar fi fost Zicu să egaleze în minutul 90, Timişoara ar fi fost învinsă de Pandurii Târgu Jiu. La final a fost 2 – 2, cei de la Pandurii fiind extrem de supăraţi pentru un meci pe care ar fi trebuit să-l câştige. Surpriza este că prin jocul rezultatelor Poli a trecut pe primul loc al clasamentului! Oţelul a luat bătaie la Steaua, iar golaverajul mai bun a urcat Timişoara pe primul loc.