Marele meci dintre Poli Timişoara şi UTA Arad nu va mai avea loc! Oficialii clubului arădean au anunţat marţi că întâlnirea care ar fi trebuit să aibă loc sâmbătă seara a fost anulată. Decizia a fost luată împreună de reprezentanţii celor două cluburi.
Discuţii de gradul zero la Casa Oamenilor de Ştiinţă din Timişoara, marți seara. Întâlnirea convocată de membrii Druckeria pe tema viitorului clubului Poli a reuşit, după multe încercări eşuate, să pună faţă în faţă reprezentanţii partidelor politice din Timiş, cei ai Universităţii Politehnica, ai primăriei şi cei ai fainilor echipei alb-violete. În discuţie se află un subiect extrem de important, viitorul formaţiei fanion a Banatului, poate chiar preluarea pachetului integral de acţiuni ale clubului de către CJT şi primărie.
Întâlnirea cerută de suporterii timişoreni cu şefii clubului FC Politehnica Timişoara şi reprezentanţii autorităţilor, ai partidelor politice şi ai Universităţii Politehnica este ca şi aranjată. Convocată deja de vreo două ori şi amânată de fiecare dată, această discuţie ar urma să aibă loc marţi, la orele serii. Cel mai probabil discuţiile vor fi cu cu uşile închise și vor lua parte la întâlnire doar cei invitaţi nominal.
Veşnica dispută dintre fotbalistul Laszlo Sepsi şi FC Politehnica Timişoara pare să nu mai aibă sfârşit. Iar la episoadele deja derulate s-a adăugat vineri o nouă filă. Pe site-ul oficial al clubului alb-violet a fost publicat vineri un scurt anunţ în care organizaţia condusă de Marian Iancu susține că toate obligaţiile către fotbalist au fost plătite, iar acesta rămâne sub contract cu Poli.
Raportul auditului făcut la Poli Timişoara i-a convins pe liderii PDL, PSD, PNL şi PNŢCD să nu achiziţioneze doar pachetul majoritari de acţiuni, ci întreaga echipă. Preşedintele PSD Timiş, Titu Bojin, a explicat că autorităţile locale autorităţile locale au luat această decizie deoarece nu vor să se încurce cu o încrengătură de firme care controlează echipa în acest moment.
Cinema
Festivalului Ceau, Cinema! aduce o nouă ediție la Timișoara, care va avea loc între 15 şi 19 iulie, la Cinema Timiș.
Utile
Luni, 22 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Cariere de Poveste
Într-o perioadă în care tot mai mulți oameni caută echilibrul dintre carieră, familie și implicare în comunitate, povestea Simonei Podaru se conturează ca un exemplu de reconversie profesională. Trainer acreditat și fost profesionist într-o companie multinațională, aceasta a ales, în urmă cu aproape un deceniu, să părăsească mediul corporatist pentru a se dedica în întregime formării oamenilor și proiectelor educaționale.
Eveniment
În comuna Peciu Nou, cinci persoane au fost implicate într-un accident rutier produs duminică noaptea, după ce două autoturisme s-au ciocnit, iar unul dintre vehicule s-a răsturnat în afara părții carosabile. Trei dintre ocupanți au rămas încarcerați și au fost scoși de pompieri.
Ştiri din Timiș
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.
Azi în Timișoara
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.