Spre deosebire de patronul Marian Iancu, antrenorul Vladimir Petrovic se declară mulţumit de jocul de duminică seara şi de rezultatul meciului dintre Steaua şi Poli care s-a încheiat cu scorul de 1 – 1.
Patronul celor de la Poli, Marian Iancu, a fost extrem de nervos şi nemulţumit de jocul celor de la FC Timişoara. El crede că echipa a jucat penibil în primele 70 de minute, iar antrenorul Petrovic a avut vina sa clară. Iar acest joc penibil, unul extrem de defensiv, apare deja de câteva etape.
Timişoara a avut din nou nevoie de un gol primit pentru a juca. În prima parte a meciului Poli a fost o echipă plafonată, fără nici un fel de veleităţi ofensive. Până la urmă a ieşit (aproape) bine şi Contra a adus un nou punct pentru echipa alb-violetă.
Antrenorul Vladimir Petrovic va avea din nou probleme în compartimentul defensiv. Tehnicianul sârb nu va putea conta pe Marian Cisovsky nici în partida de duminică, din deplasare, de la ora 20, cu Steaua Bucureşti. În aceste condiţii, cel mai probabil, pe postul slovacului va juca Ovidiu Burcă, proaspăt sosit la echipă Ovidiu Burcă.
La sfârşitul acestei luni va expira prelungirea de contract pe care vedeta incontestabilă a celor de la Poli Timişoara, Cosmin Contra, a semnat-o cu clubul bănăţean pentru a putea evolua în primele etape ale turului Ligii 1.
Eveniment
Trei bărbați au fost reținuți de polițiștii din Timiș, fiind acuzați că au făcut declarații false în fața instanței într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), care vizează presupuse fraude cu fonduri europene.
România
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
Ştiri din Timiș
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.
Ştiri din Timiș
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Eveniment
Trei persoane au ajuns la spital după ce un șofer în vârstă de 65 de ani a pătruns cu mașina pe zona destinată pietonilor, în parcarea Shopping City Timișoara. Autoturismul s-a oprit ulterior într-unul dintre magazinele aflate la intrarea în centrul comercial.
2
Podcast
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Ştiri din Timiș
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.
Capitală Culturală
Fundația Art Encounters aduce în premieră la Timișoara lucrări ale artistului Pablo Picasso din colecția Musée Picasso, Antibes, într-o expoziție care inaugurează noul spațiu Art Encounters, în septembrie 2026.