Primăriile PSD, PNL şi PNŢCD din Timiş, care în luna decembrie 2010 au primit mai puţini bani de la Guvern decât primăriile PDL din judeţ, vor beneficia acum mai mulţi bani din bugetul Consiliului Judeţean Timiş, a declarat preşedintele PSD Timiş, Titu Bojin. El a afirmat că, în medie, fiecare primărie a "opoziţiei" va primi cu 200.000 de lei mai mult decât una condusă de un primar PDL.
PSD, PNL şi PC se unesc într-o alianţă împotriva PDL. Uniunea Social-Liberală, aşa cum se va numi noua formaţiune politică, îşi doreşte câştigarea alegerilor locale, parlamentare şi prezidenţiale la o distanţă majoră faţă de principalii lor contracandidaţi, democrat-liberalii. În Timiş, liderii celor trei partide vor negocia formulele în care această alianţă se va prezenta la alegerile locale.
Primarul Gheorghe Ciuhandu se plânge de colaborarea cu partenerii liberali şi le cere acestora să îşi respecte angajamentele luate în cadrul Alianţei pentru Timişoara (APT). În replică, preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, afirmă că liberalii au respectat toate convenţiile acestei alianţe şi avertizează că niciun partid „nu poate arăta pisica PNL Timiş”.
Recent, între filialele judeţene ale UNPR şi PNL Timiş s-au purtat discuţii pentru trecerea primilor, în frunte cu preşedintele Ion Răducanu, în tabăra liberală. Informaţia a rămas la stadiul de zvon, până vineri, când preşedintele PNL Timiş, a recunoscut, voalat ce-i drept, că aceste discuţii au avut loc.
Prim-vicepreşedintele PSD Timiş, Sorin Grindeanu, a afirmat că social-democraţii nu sunt „căsătoriţi” cu liberalii şi ţărăniştii din Alianţa pentru Timiş, însă o alianţă între PSD, PNL şi PC ar trebui să se formeze cât mai rapid la nivel local pentru a putea avea şanse în alegerile din 2012. În opinia lui Grindeanu, viitorii candidaţi ar trebui selectaţi din rândul personalităţilor celor trei partide care deţin cel mai bun scor în sondaje.