Cititorii www.tion.ro au mai trimis o serie de poze cu bizoni surprinși prin traficul din Timișoara. Mașinile șoferilor indisciplinați au fost fotografiate pe trotuar pe trecerea de pietoni sau pe locurile de parcare rezervate persoanelor cu handicap.
Chiar dacă 50% din veniturile obţinute din gestionarea parcărilor vor veni la primărie în noul sistem TimPark, în bugetul pe anul în curs nu sunt prevăzuţi bani pentru nicio parcare nouă în Timişoara. Oficialii municipalităţii spun însă că asta nu înseamnă că nu se vor face noi parcări. Pentru „marile parcări” însă se caută în continuare investitori privaţi. Conducerea primăriei are în plan, de exemplu, realizarea unei parcări cu nu mai puţin de zece nivele în zona Punctelor Cardinale, pe Oituz!
Primarul Nicolae Robu a făcut un apel, vineri, către şoferii din Timişoara să îşi plătească parcarea, susţinând că scopul sistemului TimPark nu este de a încasa bani din amenzi. Acesta susţine că „tehnologia înaltă” de care dispun angajaţii ADP le permite să îi depisteze foarte uşor pe rău platnici.
Campania „bizoni din traficul timișorean” continuă pe www.tion.ro. Cititorii au mai trimis o serie de poze cu mașinile bizonilor surprinse în timp ce erau parcate neregulamentar prin municipiu. Bizonul zilei este șoferul unui Daewoo Tico care a avut nevoie de două locuri de parcare destinate persoanelor cu handicap pentru a-și parca „micul gigant”.
Aşa cum am anunţat deja, străinii care vin cu maşina în Timişoara nu vor plăti parcarea în sistemul TimPark. Şi asta nu pentru că am fi mărinimoşi, ci pentru că oamenii nu pot plăti, tehnic vorbind. Dacă până acum totul era la nivel de vorbe acum este şi pe hârtie, oficial: cine are maşină cu numere străine de înmatriculare nu este taxat, dar şoferul trebuie să demonstreze că are domiciliul în ţara unde este înmatriculat autovehiculul. Cum se vor face verificările nu este încă prea clar...
Azi în Timișoara
Marți puteți merge la mai multe expoziții.
România
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de încredere al Parlamentului. Cabinetul a primit doar 189 de voturi, cu mult sub pragul de 233 necesar pentru învestire. România rămâne, până una alta, cu un guvern interimar.
România
Parlamentul s-a reunit luni seara în ședință comună pentru votul de învestire a Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Cabinetul propus are nevoie de minimum 233 de voturi pentru a prelua oficial conducerea Executivului.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
1
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1