Mult-disputata hotărâre de consiliu local prin care s-a interzis, la Timişoara, blocarea şi ridicarea maşinilor din parcările centrelor comerciale şi supermarket-urilor din oraş, după mai multe scandaluri generate de aceste practici, începe să îşi producă efectele. Societatea Îngerii Galbeni a primit prima amendă de la Poliţia Locală pentru blocarea unui autoturism într-o parcare.
Noul sistem de parcare introdus pe mai multe străzi din jurul Pieţei Unirii după ce a intrat în reabilitare centrul istoric al Timişoarei nu este respectat, reclamă locuitorii din zonă. Deşi ar avea dreptul să parcheze doar ei pe o parte a acelor străzi, oamenii reclamă că nu găsesc loc nici pe o parte nici pe alta, pentru că restul şoferilor ignoră noile reglementări... Mai mult, riveranii se plâng că ei nu sunt lăsaţi să intre pe străzile pe care locuiesc nici în cazuri de urgenţă, în timp ce alţi conducători auto trec fără probleme de poliţiştii locali care blochează accesul.
Locurile de parcare din Timişoara continuă să fie o problemă. Străzi mici, maşini multe şi un timp extraordinar de mare în care găseşti un loc unde să garezi maşina, cel puţin în zona centrală a urbei de pe Bega. Consiliul Judeţean Timiş are însă planuri de… parcare în zona Pieţei 700. Parcare supraetajată…
Timişorenii ar putea beneficia de o parcare supraetajată cu 500 de locuri, în spatele magazinului Bega, până la sfârşitul acestui an. Consilierii locali au adoptat în această săptămână hotărârea care prevede atribuirea terenului de 1.852 de metri pătraţi, din Piaţa Mareşal Ferdinand Foch, către Drumuri Municipale, societatea urmând să se asocieze cu un partener privat care să ridice respectiva parcare. Partenerul privat ar urma să o exploateze, dar un anumit număr de locuri va reveni SDM. Sunt aşteptaţi investitorii...

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici