Unul dintre cele mai interesante proiecte derulate de Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, „Made in Banat”, a ajuns la final. Prin introducerea acestei mărci s-a dorit promovarea competitivităţii economice în regiune, unul dintre punctele vizate fiind posibilitatea firmelor din România şi Serbia de a pune pe produsele proprii marca Made în Banat. Primele 13 firme au primit certificatele pentru marcă, joi, în cadrul unei ceremonii desfăşurate la sediul Camerei.
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, a finalizat Ghidul Made in Banat, cadrul care va stabili condiţiile în care va fi acordată această marcă. Documentul conține procedurile, criteriile și documentația privind acordarea mărcii și a fost realizat de o comisie formată din experți și reprezentanți ai partenerilor din proiectul omonim.
Proiectul Made în Banat a stabilit criteriile şi procedurile de acordare a mărcii omonime. Rezultatul vine ca o concluzie a unui număr de patru întâlniri desfăşurate între părţile implicate în proiect.
O nouă întâlnire organizată pentru stabilirea condiţiilor de acordare a mărcii Made în Banat a vizat stabilirea unor condiţii în care aceasta poate fi acordată. Iar discuţiile s-au referit la originea materiilor prime folosite şi cât din acestea să fie de origine locală, de calitatea şi garanţia produselor beneficiare ale mărcii, dar şi despre armonizarea legislaţiei din Serbia şi România sau înregistrarea la organismele de specialitate a mărcii.
Utile
Miercuri, 21 ianuarie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Azi în Timișoara
Miercuri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole în oraș.
Eveniment
O femeie de 24 de ani din Timișoara, aflată într-o stare psihică instabilă, a vrut să se arunce de pe un bloc din Arad marți. Negociatorii IPJ Arad au reușit să o facă să se răzgândească. Tânăra a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.
Capitală Culturală
Un copil care lovea mingea pe maidanul din Elisabetin avea să ajungă, peste ani, pe cele mai mari scene ale fotbalului mondial. Rudolf „Rudi” Burger rămâne una dintre figurile emblematice ale sportului timișorean și românesc, un fundaș care a purtat tricoul naționalei la trei Campionate Mondiale și a contribuit decisiv la gloria Ripensiei Timișoara.
Capitală Culturală
O invitație de „a citi, a asculta și a împărtăși, reafirmând puterea durabilă a cuvintelor de a lega locuri, oameni și istorii în Europa”: este ceea ce transmite Institutul Francez din Timișoara, organizând o nouă ediție a Nopții lecturii. Evenimentul are programe distincte pentru micii cititori și pentru cei mari, iar accesul este liber.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara reamintește că persoanele fizice și juridice care dețin terenuri, animale sau utilaje agricole în municipiu au obligația să le declare sau să le actualizeze în Registrul Agricol, în termenele prevăzute de lege, pentru a evita sancțiunile. Amenzile sunt de ordinul sutelor de lei.
8
Capitală Culturală
Un desen de Picasso și două lucrări de Nicolae Grigorescu sunt scoase la mezat, împreună cu multe alte opere cu valoare muzeală, din colecția fostului ministru PSD Darius Vâlcov, în urma executării silite inițiate de ANAF. Licitația este organizată de Casa Artmark. În urmă cu mai bine de 10 ani, procurorii DNA au găsit la fostul consilier al Vioricăi Dăncilă 172 de tablouri, 3 kg de aur în lingouri, peste 1.3 milioane de lei și aproape 100.000 de euro.
Ştiri din Timiș
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș lansează o amplă campanie de recrutare în cadrul proiectului „Rețeaua APP – Suport pentru o viață independentă în comunitate pentru persoanele cu dizabilități”, prin care caută 50 de asistenți personali profesioniști.