În această seară faci cunoștință cu Pavel Sîrbu, tânărul care de un an lucrează ca voluntar al Serviciului de Ambulanță Timiș. Nu primește nici un ban pentru asta, însă merge la serviciu ca orice angajat și lucrează în ture de câte 12 ore.
În această seară faci cunoștință cu Marius Matei, timișoreanul care are cea mai mare colecție de costume populare din Banat. Tânărul colecționar a fost invitat să își expună piesele de valoare peste tot în Europa și a ajuns cu colecția sa chiar și în Emiratele Arabe Unite, în Dubai.
În această seară faci cunoștință cu Mihaela Lulea, timișoreanca fără un picior care este campioană europeană și vicecampioană mondială la canoe. A fost privită cu scepticism și a făcut o mulțime de sacrificii pentru a face performanță, iar acum își dorește să îi atragă spre sport pe copiii cu dizabilități.
În urmă cu o săptămână, un tâlhar de 26 de ani ataca o femeie pe stradă la Timișoara și încerca să fugă cu poșeta ei. Ar fi scăpat neprins dacă prin zonă nu ar fi trecut un tânăr care a sărit în apărarea victimei și a reușit să îl imobilizeze pe agresor. Bogdan Mihai Roman a stat de vorba cu noi și le-a transmis un mesaj celor care ar putea fi puși în situația în care a fost el.
Azi în Timișoara
Luni, 30 martie, puteți vizita Târgul de Paște din centru sau să mergeți la operă.
Capitală Culturală
Un eveniment în care muzica se transformă în solidaritate va avea loc miercuri, 1 aprilie, de la ora 19, la Filarmonica Banatul din Timișoara. Concertul „Symphony of Hope”, organizat de Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Muzică și Teatru, are un scop caritabil. Este vorba despre sprijinirea campaniei „Adoptă o mamă singură”.
Ştiri din Timiș
Marșul pentru Viață, organizat în fiecare an în preajma sărbătorii de Bunavestire, a primit ca răspuns un manifest din partea susținătorilor pro-choice. Manifestarea a avut ca scop transmiterea mesajului „femeile sunt cele care trebuie să aleagă asupra propriului corp”, potrivit organizatorilor.
7
Ştiri din Timiș
Locuitorii din Timișoara sunt invitați să devină ambasadori vizuali ai orașului lor, printr-un nou concurs de fotografie dedicat comunității locale. Proiectul „Orașul meu. Timișoara în imagini” revine în această primăvară cu o temă sugestivă – „Timișoara înflorită”.
Ştiri din Timiș
Un timișorean care a adus gustul Asiei de Sud-Est mai aproape de români a fost recompensat oficial pentru eforturile sale. Ambasadorul Republicii Indonezia în România și Republica Moldova, Meidyatama Suryodiningrat, s-a aflat sâmbătă într-o vizită informală la Timișoara, unde i-a oferit o distincție lui Dragoș Dubină.
Capitală Culturală
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara aduce în prim-plan o serie de evenimente dedicate publicului tânăr, în cadrul programului educațional EDUPOL de primăvară. Inițiativa își propune să apropie cultura de noile generații, prin spectacole de teatru, muzică live și experiențe interactive adaptate diferitelor categorii de vârstă.
Capitală Culturală
Trecerea la ora de vară capătă o dimensiune aparte la Muzeul Național al Banatului din Timișoara, unde schimbarea este evocată printr-o piesă de patrimoniu cu valoare artistică și simbolică.