Mobilizare de forţe, vineri dimineaţă, la Timişoara. Poliţiştii au descins în locuinţele a trei bărbaţi suspectaţi că au comis mai multe tâlhării în oraşul de pe Bega. În apartamentul unuia dintre ei, oamenii legii au găsit şi un pistol cu capse.
Au alimentat şi au fugit fără să plătească. Aşa au făcut doi tineri din judeţul Mureş, care au fost prinşi de poliţişti după ce au făcut plinul la maşină într-o benzinărie din Timiş şi au plecat fără să plătească. Tinerii şi-au recunoscut fapta după ce poliţiştii le-au arătat imaginile de pe camerele de supraveghere.
Jaf la drumul mare, la propriu, pe şoseaua care leagă Timişoara de Arad. Persoane necunoscute au furat, în noaptea de luni spre marţi, zeci de indicatoare rutiere reflectorizante amplasate în curbele deosebit de periculoase.
Odată cu venirea temperaturilor ridicate, terasele și-au făcut apariția în peisajul timișorean. Iar odată cu ele, au apărut în zonă și hoții de buzunare. Un timișorean a rămas fără 1 000 de lei, 100 de euro și fără acte în timp ce stătea la un suc din Piața Victoriei. Polițiștii îi avertizează pe cei care stau la terase să fie cu ochii n patru.
În mai puţin de o lună, doi indivizi au furat 15 miei de la o stână dintr-o localitate timişeană. După ce i-au identificat pe hoţi, poliţiştii au reușit să recupereze doar o parte din animale, pentru că un miel a fost tăiat, iar alții au fost vânduți la piaţă.