Asociația Prin Banat organizează la Palatul Ștefania din Piața Romanilor expoziția de artă „Am început să văd culorile”. Din 27 octombrie până în 27 noiembrie, vizitatorii vor avea parte de o călătorie vibrantă prin culori care ilustrează tradiții, natură și viața de zi cu zi, realizată de artiști naivi din Serbia și România.
Viața Maicii Tereza - „De la Skopje la cer” este o expoziție inedită ce va putea fi văzută în perioada 30 octombrie-5 noiembrie la Consiliul Județean Timiș. Vizitatorii vor putea vedea 21 de piese expuse în Palatul Administrativ, care redau detalii despre evoluția Maicii Tereza. Fotografiile și textele prezentate conțin crâmpeie din viața și activitatea ei de misionar umanitar, recunoscută în întreaga lume.
Peste 30.000 de persoane și-au arătat interesul să vadă expoziția „Brâncuși: surse românești și perspective universale”, găzduită de Muzeul Național de Artă din Timișoara, în primele două săptămâni de la deschidere. Ca să poată avea acces mai mulți vizitatori, instituția de cultură a extins programul de la opt la zece ore.
Expoziția „După sărbătoare, sărbătoarea” ascunde povestea plină de aventură a unei fugi peste graniță petrecută după un Kirchweih (hramul bisericii romano-catolică) și o privire înapoi, în epoca dictaturii comuniste. După sărbătoarea hramului, preotul fuge cu tot satul peste graniță, în Iugoslavia. Povestea poate fi găsită în „Jurnalul de bord - Drumuri peste granițe”, catalogul-poem al expoziției.
O instalație ce constă în amenajarea unui spațiu „in utero”, oferind o experiență senzorială și emoționantă, va putea fi văzută la Timișoara până în data de 22 octombrie. Aceasta conține o lucrare de artă imersivă constând într-o fotografie dotată cu senzori care atunci când este atinsă de public spune mai multe fragmente de povești ale mamelor care și-au pierdut copiii înainte de naștere.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici