Bozo Eklectic Band şi Incanto Quartetto se vor afla din nou, în această săptămână, în sala multifuncţională a Consiliului Judeţean Timiş, în două concerte gratuite pentru publicul timişorean iubitor de muzică.
Sâmbătă seara, scena situată în Piaţa Unirii a fost gazda unor concerte susţinute în cadrul manifestării sub genericul Ziua Naţională a Fructelor. Pe scenă au urcat Keo, Sunrise Inc, Hi-Q şi DJ Sava.
Organizatorii celei de-a şasea ediţii a festivalului internaţional Plai de la Timișoara au anunţat încă patru nume care vor susţine recitaluri pe scena manifestării: Warsaw Village Band (Polonia), Forbidden City Chamber Orchestra (China), Beefólk (Austria) şi Tündérground (România).
Se apropie 1 iunie, Ziua Copilului, iar organizațiile, fie că este vorba despre ligi studențești sau despre ONG-uri, se pregătesc cu diverse activități pentru cei mici. Liga Studenților din Facultatea de Electronică și Telecomunicații organizează joi, 19 mai, un concert caritabil în clubul Setup. Banii adunați din încasări vor merge către casele de copii din Timiș.
Primăria Timişoara continuă în acest weekend seria de concerte cuprinse în cadrul proiectul cultural "Timişoara - Mica Vienă". Concertul programat sâmbătă va reuni pe scenă trei formaţii care vor aborda genuri de muzică diferită.