Primăria Timișoara pregătește primul concert din pandemia de coronavirus. În Piața Libertăți va concerta trupa Cargo, iar participanții vor trebui să respecte câteva reguli stricte: vor purta măști și vor sta pe scaune care vor fi puse la doi metri unul de altul. Iar la intrare li se va măsura și temperatura.
Primarul Timișoarei a anunțat, vineri, că municipalitatea pregătește deja primul concert după ieșirea din starea de alertă. Nicu Covaci (Phoenix), Cargo și Pro Musica vor concerta în Piața Libertății pentru maxim 500 de timișoreni, cât permite legea. UPDATE: Doar formația Cargo e disponibilă să cânte în Piața Libertății, peste o săptămână. S-a stabilit și ziua concertului.
Ştiri din Timiș
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.
Azi în Timișoara
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.
Eveniment
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului.
1
Eveniment
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers
România
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate.
3
Ştiri din Timiș
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.
Ştiri din Timiș
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.