La Timişoara începe, din această săptămână, distribuţia cardurilor de asigurat. Poşta Română livrează cardurile naţionale cu confirmare de primire la locuinţa fiecărui asigurat, în baza cărţii de identitate şi a semnăturii de primire.
Amânată în repetate rânduri din diferite motive – tehnice, organizatorice, politice – tipărirea cardului naţional de sănătate are elemente noi: timişenii nu vor scoate din buzunar bani pentru a avea cardul. Pentru a fi sigur că toţi românii vor avea card naţional de asigurări sociale de sănătate şi, prin urmare, va exista un control mai riguros al banilor din sistem, Ministerul Sănătăţii inteţionează susţinerea de la bugetul de stat a cheltuielilor necesare pentru producerea acestui act, precum şi scutirea cetăţenilor de la plata acestui document.
Incepand din iunie, medicii vor prescrie retete electronice, iar din august va fi distribuit cardul national de sanatate, pentru "o mai buna urmarire a modului cum se cheltuiesc banii dumneavoastra", a anuntat, marti, presedintele CNAS, Lucian Duta.
Cinema
Caravana comediei „În pielea mea” debutează pe 3 februarie cu proiecții speciale la Arad și Timișoara, în prezența regizorului Paul Decu și a actorilor Ioana State, George Tănase, Azaleea Necula și Alexandra Răduță. Filmul, o comedie despre un schimb de roluri între patru cupluri pe durata unui weekend, va intra în cinematografe din 10 februarie.
Ştiri din Timiș
Tragedia care a zguduit recent comunitatea din Cenei, unde un băiat de 15 ani a fost ucis de trei colegi de școală, a stârnit îngrijorare profundă în rândul autorităților și al părinților din județul Timiș. În acest context tensionat, primarul comunei Săcălaz, Dumitru Boboi, a anunțat măsuri concrete pentru prevenirea violenței în rândul minorilor și pentru creșterea siguranței în comunitate.
România
Consiliul Național al Elevilor (CNE) transmite un apel public legat de viitorul ministru al Educației, solicitând asumarea unor măsuri urgente pentru stabilizarea și reformarea sistemului educațional. Reprezentanții elevilor subliniază că educația traversează „una dintre cele mai tulburi perioade ale sale” și avertizează că politicile de austeritate și lipsa de dialog au afectat încrederea comunității educaționale.
Eveniment
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Inspecție Comercială și ai Serviciului Siguranță și Ordine Publică au desfășurat, în weekend, o amplă acțiune de control în unitățile de alimentație publică din Timișoara. Vizată a fost respectarea legislației privind consumul produselor din tutun.
Ştiri din Timiș
Anul 2025 a marcat o etapă semnificativă în dezvoltarea Universității de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, prin implementarea și derularea unor investiții, finanțate din fonduri europene, naționale și surse proprii. Proiectele aflate în curs sau recent finalizate vizează modernizarea infrastructurii educaționale, digitalizarea proceselor didactice și de cercetare, eficiența energetică, precum și consolidarea formării universitare și postuniversitare în domeniul sănătății.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara anunță finalizarea noului Registru Local al Spațiilor Verzi, după doi ani și jumătate de inventariere. Documentul include aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi, oferind, pentru prima dată după 25 de ani, o evidență actualizată a patrimoniului verde al orașului.
Ştiri din Timiș
SDM caută un subcontractant pentru întreținerea și repararea trotuarelor din Timișoara. După două licitații eșuate, la a treia încercare au fost depuse două oferte, pentru un contract de peste 6 milioane de lei pe șase luni, cu posibilitatea unor contracte subsecvente.
Turism
Satul Belo Blato, situat în apropierea orașului sârb Zrenjanin, în Banatul Central, devine în weekend punctul de atracție pentru iubitorii de gastronomie tradițională.