Timişorenii au, începând de marţi, un punct de închiriere a bicicletelor în centrul oraşului. Primul centru de bike-sharing „I’Velo” din Timişoara a fost deschis în Parcul Justiţiei. Nu mai puţin de 100 de biciclete noi stau la dispoziţia celor care vor să aleagă un astfel de mijloc de transport, iar copiii şi pensionarii vor beneficia de gratuitate.
Zeci de elevi din Timișoara și alte localități din județ au umplut, luni, Piața Unirii din municipiu pentru a participa la un concurs de biciclete organizat în colaborare cu Ministerul Învățământului și Ministerul de Interne. Cei mai bine pregătiți dintre aceștia au câștigat premii care au constat în biciclete și excursii.
Elevii timişoreni sunt invitaţi la ediţia a III-a a Cupei DHS – Educaţie Rutieră, concurs programat să se desfăşoare luni, 2 aprilie, în Piaţa Unirii. Cu începere de la ora 15, elevi din  clasele V-XII se vor întrece în faza judeţeană pentru premii în valoare de 5.000 de lei.
Cei mai buni fotografi-biciclişti au fost premiaţi. În cursul lunii februarie, cei de la Verde pentru Biciclete au organizat pentru prima oară un concurs foto. Intitulat „Ipostaze. Viață de biciclist”, competiţia s-a adresat fotografilor amatori din județul Timiș, cu vârsta cuprinsă între 15 și 35 ani. Înscrierile au avut loc în perioada 06-20.02.2012, iar câştigătorul a fost stabilit online, prin voturile internauţilor pe pagina de Facebook a organizatorilor.
Cei de la Verde pentru Biciclete au decis să coloreze viaţa amatorilor de deplasări pe două roţi. Iar cea mai bună modalitate este „tunarea” vizuală a mijlocului de transport ecologic. Cu ajutorul unui artist plastic a fost pus la punct proiectul „Pimp My Bike”. Desigur, tinerii se şi gândesc la celebra emisiune „Pimp my ride”, a celor de la MTV. Într-adevăr câţiva dintre timişoreni se vor alege cu bicicletele trasnformate, cel puţin la capitolul impact vizual.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici