Cea de a doua ediție Art Encounters s-a încheiat, cu un număr record de peste 30.000 de vizitatori. Cea mai ambițioasă manifestare dedicată artei contemporane organizată vreodată în România și desfășurată sub Înaltul Patronaj al Președintelui României, a reunit pentru 5 săptămâni de bienală peste 300 de lucrări realizate de 150 de artiști români și străini, din care jumătate au fost prezenți fizic la Timișoara.
La Timișoara începe a doua ediție a Bienalei de artă contemporană Art Encounters, care se desfășoară sub tema Viața – mod de întrebuințare. Timp de 5 săptămâni, timișorenii vor putea admira peste 300 de lucrări create de cei 150 de artiști, care vor participa la această a doua ediție. Lucrările vor fi expuse concomitent în 13 spații expoziționale tradiționale cum ar fi Palatul Baroc, Casa Artelor, Bastion, dar și în spații neconvenționale ca: fostul depou de tramvaie, Fabrica de Țigări, Uzina de Apă de la Urseni.
Au mai rămas doar câteva zile până la finalul primei ediții a Art Encounters. Evenimentul a transformat Timișoara în capitala artei contemporane românești, aici fiind prezenți peste 100 de artiști. Chiar dacă se apropie de final, Art Encounters mai are încă surprize pentru locuitorii orașului de pe Bega. Spre exemplu aceștia pot să admire, în premieră, schița originală a Coloanei Infinite, desenată de Brâncuși.
Azi în Timișoara
Vineri, 19 iunie, începe Flight Festival la Muzeul Satului Bănățean. Mai puteți merge la cinema pe terasă, la teatru sau la concerte.
Ştiri din Timiș
Primarul Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI privind conflictul de interese, însă anunță că va contesta decizia la CEDO. USR susține că sentința nu îi afectează actualul mandat de primar al Timișoarei, dar îl împiedică să candideze la funcții alese până în 2030.
1
Ştiri din Timiș
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a pierdut definitiv procesul cu ANI privind conflictul de interese constatat în legătură cu un împrumut din campania electorală din 2020. Decizia ÎCCJ menține raportul ANI și poate avea consecințe asupra mandatului său și a dreptului de a candida.
9
Ştiri din Timiș
În așteptarea verdictului definitiv al ÎCCJ în procesul cu ANI, Dominic Fritz a transmis că nu își pierde mandatul de primar chiar dacă instanța îi respinge acțiunea. Edilul susține că riscă doar o sancțiune salarială și o interdicție de a ocupa funcții alese după încheierea mandatului.
2
România
Adrian Veștea și-a anunțat candidatura la șefia PNL și cere amânarea Congresului Extraordinar cu o săptămână. În paralel, Tribunalul Ilfov a suspendat temporar o decizie a conducerii PNL, hotărâre pe care partidul o va contesta.
2
România
Ciprian Ciucu a fost audiat la DNA ca suspect într-un dosar de luare de mită. Primarul Capitalei a declarat că este nevinovat și că va colabora cu anchetatorii. UPDATE. Ciucu, plasat sub control judiciar pentru 60 de zile
1
Mapamond
Acordul semnat de SUA și Iran a permis reluarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz și a dus la scăderea prețului petrolului, însă transportatorii avertizează că revenirea la normal va fi lentă. În același timp, noi atacuri israeliene în Liban și refuzul Israelului de a se retrage din sudul țării pun sub semnul întrebării eficiența armistițiului și perspectivele unei păci durabile în regiune.
3