Vameşul fugar Milan Gubic s-a predat, în cursul zilei de miercuri, în faţa anchetatorilor. Gubic a fost introdus în arestul Poliţiei Capitalei. Pe numele lui fusese emis un mandat de arestare preventivă în lipsă.
În urma audierilor celor 12 persoane implicate în furtul de cereale de la moara din localitatea Carani, procurorii DIICOT au decis reținerea pentru 24 de ore a șase dintre membrii grupării. Aceștia vor fi prezentați instanței cu propunere de arestare preventivă, iar alți patru membri au primit de interdicția de a părăsi țara.
O femeie de 50 de ani din localitatea Iecea Mare, județul Timiș, a fost reținută pentru 24 de ore și urmează să fie prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara cu propunere de arestare preventivă, fiind suspectată de furt dintr-o locuință. În urma furtului femeia a creat un prejudiciu de peste 1.600 de lei.
Profesorul de muzica de la Liceul de Arta „Plugor Sandor“ din Sfantu Gheorghe, acuzat ca ar fi intretinut relatii sexuale cu doua eleve, si-a recunoscut faptele, fiind arestat preventiv joi pentru 29 de zile.
Zi nefastă pentru un biciclist din Dudeştii Vechi. Acesta a fost lovit şi trântit la pământ de o maşină în timp ce se deplasa spre localitatea Valcani. Șoferul a părăsit locul faptei lăsând victima acolo. Poliţiştii au blocat toate căile de acces în Sânnicolau Mare, Comloşu Mare, Beba Veche, Teremia Mare, Gottlob şi Periam pentru prinderea conducătorului auto. Biciclistul a murit ulterior la spital.
Creșterea numărului de accidente în care sunt implicați utilizatori de trotinete electrice a determinat autoritățile și organizațiile de tineret din Timiș să lanseze o amplă acțiune de informare și conștientizare.
USR Tineret se poziționează împotriva ideii unui guvern tehnocrat condus de Eugen Tomac și le cere liderilor partidului să nu voteze învestirea unui executiv care ar beneficia de susținerea indirectă a PSD. Organizația susține că o astfel de formulă ar bloca reformele promovate de USR și nu ar răspunde nevoilor generației tinere.
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a reunite, recent, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, sub președinția Patriarhului Daniel, pentru o ședință de lucru dedicată unor decizii privind activitatea pastorală, misionară și administrativă a Bisericii.
Timp de cinci zile, între 9 și 13 iunie, Jimbolia găzduiește „(Architecture) Makers Fair – Târgul Creatorilor”, un eveniment dedicat creativității, colaborării și dezvoltării comunitare, organizat de Asociația Nomad AKtiv și Atelierul Non-Formal de Planificare Spațială.
Autoritățile din Texas au confirmat cazuri de infestare cu musca carnivoră „viermele șerbun”, care poate ucide animalele în câteva zile. SUA iau măsuri de urgență, inclusiv eliberarea de muște sterile și restricții pentru animale, pentru a opri răspândirea focarului.
Nadia Comăneci va fi ambasadoarea ediției 2026 a UVT Liberty Marathon. Anunțul este făcut în contextul împlinirii a 50 de ani de la performanța de la Jocurile Olimpice de la Montreal, unde gimnasta română a obținut primul „10 perfect” din istoria olimpică.
O nouă intervenție dedicată protejării patrimoniului a început în vestul țării. Echipa Ambulanța pentru Monumente – Banat a dat startul lucrărilor de punere în siguranță a Bisericii Romano-Catolice din Văliug, un edificiu care, în ultimul deceniu, a devenit parte integrantă a poveștii unuia dintre cele mai importante festivaluri de jazz din Europa de Est.
În Timișoara a avut loc marți o percheziție într-un dosar de mediu care vizează un bărbat de 42 de ani, suspectat că ar fi desfășurat activități de recondiționare auto fără respectarea legislației privind gestionarea deșeurilor. În cadrul acțiunii, polițiștii au descoperit aproximativ 250 de kilograme de deșeuri și mai multe piese auto.