După vremea instabilă din ultimele vreme, ne aşteaptă canicula. Cel puţin pentru următoarele două zile, când temperaturile vor urca în termometre până la 35 de grade în sud-vestul şi vestul ţării.
Meteorologii au prelungit codul galben pentru 18 judeţe din nordul şi estul ţării. Atenţionarea este valabilă în perioada 1 iulie, ora 09:00 - 2 iulie, ora 09:00. În plus, inundaţiile fac ravagii în Moldova, peste 10.000 de oameni fiind evacuaţi din calea puhoialor.