Marcel Iureș și George Mihăiță în Poiana lui Iocan, Prometeu înlănțuit la Național, premieră incendiară la Teatrul Maghiar, Godot cafe la Electric. Întâlnire cu Norman Manea. Muzică de film la Penitenciar, valsuri la Grădina de Vară, surf-rock și concert coral. Filme foarte scurte și muzica filmelor mute. Un adevărat maraton de evenimente pentru consumatorii de cultură în acest sfârșit de săptămână, la Timișoara.
"Trăiască dragostea" este refrenul acestui sfârșit de săptămână la Operă. La Teatrul Național, Iov, un Romeo, o Julieta și o poveste de familie, la Muzeul Satului folclor și rock, pictură la Helios. Cei care vor să asezoneze meniul acestui weekend cu oarecare delicatese culturale, au de unde alege.
Premieră cu Iov, în preajma sărbătorilor pascale, la Teatrul Național, spectacole despre copii abuzați, timpul nimicitor și poveste de amor cu final nefericit; Verdi, Schumann, Brahms și toreadorii lui Bizet, concerte rock, punck, indie, menestreli și artă albaneză: încă un sfârșit de săptămână în zodia abundenței, pentru consumatorii de cultură, la Timișoara.
Cabaret ca-n Berlinul anilor 1930, scandal urban cu un Romeo și o Julieta și o Salată cu leuștean la teatru, concerte cu Tarantellă, Dansuri Poloviene, Liszt, Ceaikovski, jazz, rock, muzică românească, febra salsa și reviste bisericești: un weekend - curcubeu pentru consumatorii de cultură din Timișoara.
Un week-end plin de iubire îi așteaptă pe consumatorii de cultură din Timișoara: concert cu Aura Twarowska la filarmonică, Romeo și Julieta, Ai Lăv Iu și Stăteam întinși pe pat la teatru, poezie și artă video.
Azi în Timișoara
Vineri, 19 iunie, începe Flight Festival la Muzeul Satului Bănățean. Mai puteți merge la cinema pe terasă, la teatru sau la concerte.
Ştiri din Timiș
Primarul Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI privind conflictul de interese, însă anunță că va contesta decizia la CEDO. USR susține că sentința nu îi afectează actualul mandat de primar al Timișoarei, dar îl împiedică să candideze la funcții alese până în 2030.
1
Ştiri din Timiș
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a pierdut definitiv procesul cu ANI privind conflictul de interese constatat în legătură cu un împrumut din campania electorală din 2020. Decizia ÎCCJ menține raportul ANI și poate avea consecințe asupra mandatului său și a dreptului de a candida.
9
Ştiri din Timiș
În așteptarea verdictului definitiv al ÎCCJ în procesul cu ANI, Dominic Fritz a transmis că nu își pierde mandatul de primar chiar dacă instanța îi respinge acțiunea. Edilul susține că riscă doar o sancțiune salarială și o interdicție de a ocupa funcții alese după încheierea mandatului.
2
România
Adrian Veștea și-a anunțat candidatura la șefia PNL și cere amânarea Congresului Extraordinar cu o săptămână. În paralel, Tribunalul Ilfov a suspendat temporar o decizie a conducerii PNL, hotărâre pe care partidul o va contesta.
2
România
Ciprian Ciucu a fost audiat la DNA ca suspect într-un dosar de luare de mită. Primarul Capitalei a declarat că este nevinovat și că va colabora cu anchetatorii. UPDATE. Ciucu, plasat sub control judiciar pentru 60 de zile
1
Mapamond
Acordul semnat de SUA și Iran a permis reluarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz și a dus la scăderea prețului petrolului, însă transportatorii avertizează că revenirea la normal va fi lentă. În același timp, noi atacuri israeliene în Liban și refuzul Israelului de a se retrage din sudul țării pun sub semnul întrebării eficiența armistițiului și perspectivele unei păci durabile în regiune.
3