Reactualizat la:
3Comentarii
© TION: Victorie clara, acasa, impotriva campioanei la zi. Timisoara Saracens – CSM Baia Mare: 33 – 14
Campioana României a fost învinsă din nou de Timişoara Saracens RCM, de această dată pe stadionul din Ronaţ. Scorul final a fost 33 – 14, iar succesul vine ca o mănuşă pentru echipă, după înfrângerea din faţa Stelei, în meciul precedent.

Sărbătoare mare la Timişoara, pe stadionul din Ronaţ, acolo unde rugbiştii par să se simtă cel mai bine. Echipa lui Sosene Anesi a învins clar, cu 33 – 14, formaţia campioană, CSM Baia Mare, dovedind că la această echipă sunt probleme mari.

Calafeteanu a înscris primul, după ce a transformat o penalitate, pentru ca Samoa să aducă egalitatea din acelaşi procedeu. Minutul 8 a adus primul eseu, a culcat balonul în terenul de ţintă Sefanaia, iar Calafeteanu a transformat. Diferenţa a fost micşorată dintr-o nouă lovitură de pedeapsă, tot de Samoa transformată. Repriza a mai adus un eseu pentru gazde, prin Umaga, transformat de acelaşi Calafeteanu. Deci , la pauză era 20 – 6 pentru gazde.

Diniş a înscris pentru Baia Mare un prim, la scurt timp de la reluarea jocului după pauză, Samoa transformând pentru 20 – 13. Calafeteanu a înscris dintr-o nouă lovitură de pedeapsă. Fonovai a avut şi el plăcerea unui eseu, de asemenea transformat. Tot transformerul echipei, Calafeteanu, a pus punct modificărilor de pe tabela de scor, cu un dropgol, pentru 33 – 14.