Universitatea s-a predat si in fata campioanei

De C. Onaca
Timișoara rămâne cea mai săracă echipă din prima ligă de volei și după etapa cu numărul patru. Fără salarii și fără obiectiv, trupa lui Sorin Grădinaru a pierdut la zero și partida cu dubla campioană, Remat Zalău, și și-a „păstrat‟ ultima poziție în Divizia A1.

Universitatea nu o duce prea bine în prima ligă și nici viitorul nu sună foarte promițător pentru studenții bănățeni. Trupa pregătită de antrenorul Sorin Grădinaru a mai bifat un 0-3 și este singura prim-divizionară fără nici măcar un set câștigat după patru runde.

Studenții nu își făcuseră prea multe speranțe legate de duelul se sâmbătă de pe teren propriu, pentru că adversară a fost cea mai bună echipă românească din ultimii ani, Remat Zalău. Sălăjenii au venit la Timișoara direct din Liga Campionilor și nu își permiteau să se încurce de o nou-promovată, chiar dacă a menajat câteva dintre piesele de bază.

Lipsa de experiență a multora dintre jucători, cât și greșelile copilărești au făcut diferența și de această dată. Atunci când jocul a mers cât de cât, Universitatea a stat în meci. Exemplu cel mai bun e setul doi, pe care gazdele l-au cedat în prelungiri! Remat a închis jocul după 68 de minute de joc, 25-17, 26-24, 25-18 și este singura formație ce nu a pierdut nici măcar un set în acest campionat.

Pentru Universitatea urmează o altă partidă în care nu poate avea pretenții – peste o săptămână merge pe terenul vicecampioanei Știința Explorări Baia Mare.