Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Timișoara va avea stații de reîncărcare pentru mașini electrice. Avem 25 de vehicule electrice și 318 hibride în oraș

Timișoara va avea stații de reîncărcare pentru mașini electrice. Avem 25 de vehicule electrice și 318 hibride în oraș

la 11 January 2019 16:50

Timișoara va avea stații de reîncărcare pentru mașini electrice. Avem 25 de vehicule electrice și 318 hibride în oraș

11 January 2019 16:50
Primăria Timișoara vrea să obțină 4,2 milioane de lei de la Administrația Fondului pentru Mediu, pentru amenajarea a 16 stații de reîncărcare pentru vehiculele electrice, care vor fi amplasate în mai multe locuri din oraș. Proiectul se depune pe ultima sută de metri, deși numărul de mașini electrice a crescut considerabil în ultimii doi ani în Timișoara.
Scris de Roxana Deaconescu - Primăria Timișoara vrea să obțină 4,2 milioane de lei de la Administrația Fondului pentru Mediu, pentru amenajarea a 16 stații de reîncărcare pentru vehiculele electrice, care vor fi amplasate în mai multe locuri din oraș. Proiectul se depune pe ultima sută de metri, deși numărul de mașini electrice a crescut considerabil în ultimii doi ani în Timișoara.

Trimite articolul

X

Consilierii locali au votat, vineri, într-o ședință extraordinară, un proiect pentru aprobarea depunerii unei cereri de finanțare în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea infrastructurii pentru vehiculele de transport rutier nepoluant din punct de vedere energetic: stații de reîncărcare pentru vehicule electrice. Totodată, au aprobat și studiul de fezabilitate întocmit de Aquatim și donat primăriei, dar și punerea la dispoziție a terenurilor aferente celor 16 amplasamente.

Vorbim despre un proiect în valoare de 4,2 milioane de lei cu tot cu TVA, din care puțin peste 815.000 partea de construcții și montaj și o contribuție de 10% din valoarea totală eligibilă a proiectului din partea primăriei. Proiectul va fi depus pe ultima sută de metri, data limită fiind 15 ianuarie.

Vor fi, mai exact, 16 stații de reîncărcare cu 32 de locuri de parcare, dar vor fi puse și panouri informative pentru șoferi.

Reprezentanții primăriei susțin că proiectul este de bun augur, mai ales că în Timișoara a crescut considerabil numărul mașinilor electrice, dar și al celor hibride. Dacă în urmă cu doi ani existau doar două automobile electrice în Timișoara, în prezent sunt 25 de astfel de vehicule. La acestea se adaugă și numărul vehiculelor hibride, 318 doar în Timișoara.

„Dincolo de posibilitatea de a obține o finanțare nerambursabilă, vorbim și despre o necesitate. Practic, creșterea numărului de automobile electrice este una uriașă, chiar dacă în momentul de față nu vorbim despre un număr foarte mare. În urmă cu doi ani aveam două automobile electrice înscrise în Timișoara, iar în momentul de față avem 25 în Timișoara, doar mașini electrice. În județul Timiș avem alte 11, deci un total de 36 vehicule electrice în Timiș”, ne-a declarat viceprimarul Dan Diaconu.

Din documentația întocmită de PMT reiese că în Timișoara există 318 vehicule hibride, iar în județ alte 256. Per total, avem 610 automobile electrice și hibride în întreg județul. Mai există, de altfel, și 23 de motocicluri hibride și electrice, dar și trei semi-remorci electrice.

Stațiile de reîncărcare vor fi amenajate în următoarele locuri: Bd. I.C. Brătianu – în vecinătatea intersecției cu str. Carol Telbisz, Calea Aradului – parcare în vecinătatea blocului nr. 101 spre str. Cugir, Piața Iancu Huniade – parcare, Academician Alexandru Borza – în vecinătatea str. Michelangelo, str. Martin Luther – parcare în vecinătatea bastionului, str. Gheorghe Dima – parcare Parc Botanic, Bd. Take Ionescu – în vecinătatea imobilului nr. 44, Piața 700 – în vecinătatea pieței agro-alimentare, Bd. Republicii – parcare Bd. Republicii, în vecinătatea magazinului Materna, Bd. Revoluției din 1989 – în vecinătatea imobilului cu nr. 14, Splaiul Nicolae Titulescu – în vecinătatea Podului de fier, Bd. Mihai Viteazu – parcare în vecinătatea intersecției cu str. Vigil Madgearu, str. Plutius Andronescu – în vecinătatea imobilului cu nr. 10, str. Aștrilor – parcare în vecinătatea Școlii Gen. nr. 30 și Bd. 16 Decembrie 1989 – în vecinătatea imobilului cu nr. 79 intersecție cu str. Rusu Șirianu.

În fiecare locație vor fi câte două locuri de parcare, locuri amenajate deja și care vor fi transformate în parcări și stații de reîncărcare pentru mașinile electrice.

Rămâne de văzut dacă PMT va obține finanțarea de la Administrația Fondului de Mediu și nu se va întâmpla ca în cazul proiectului pentru achiziția a 50 de troleibuze, care a fost respins, PMT ratând astfel o finanțare de 23,3 milioane de euro.

Articole pe aceeași temă:

[related-post post_id=”2177659″]

Trimite articolul

X
Taguri:
bani masini electrice ,
incarcare masini electrice ,
masini electrice ,
proiect masini electrice ,
statii incarcare electrica
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”

    Capitală Culturală

    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici