Timba Timisoara invinge la Targu Mures si urca in clasament

© foto: arhiva
BC Timba Timișoara a reușit o nouă victorie în campionat, trecând de cei de la BC Mureș Târgu Mureș. Meciul desfășurat pe terenul ardelenilor a urcat echipa bănățeană pe locul deținut de adversar înaintea acestei restanțe.

BC Timba Timișoara a ajuns la șase victorii în acest campionat după ce a trecut de BC Mureș Târgu Mureș, miercuri seara, pe terenul acestora. Scorul final a fost 84 – 74, iar victoria a adus un schimb de locuri în clasament între cele două formații. După o repriză terminată la egalitate, timișorenii au reușit să treacă în frunte, iar la pauza mare scorul era de 51 – 43 în favoarea oaspeților. Evoluția bună a continuat și echipa a abordat ultimele zece minute ale meciului de la scorul de 68 – 57. Ultimele minute ale partidei nu au schimbat soarta meciului și Timba a ajuns și la un avans de 14 puncte. S-a terminat 84 – 74 și Timișoara a urcat pe locul 9 al clasamentului primei ligi de baschet masculin.

Pierce și Kovacevic au fost cei mai buni marcatori, cu 21 de puncte.