Steaua, expulzată din Galaxie

Reactualizat la:
10Comentarii
Steaua a fost la pământ
Marti seara s-a dovedit ca Liga Campionilor este o palarie prea mare pentru Steaua, la acest moment. Cel putin cu Carlos si Saban in echipa, doi jucatori de Liga 2. Steaua a pierdut de la Real Madrid cu 4-1, unicul gol al nostru fiind inscris de Vali Badea.

Marţi seara, în meci contând pentru grupa E a Ligii campionilor la fotbal, la Bucureşti, formaţia spaniolă Real Madrid a învins cu scorul de 4-1 (2-0) echipa Steaua, golurile fiind marcate de Sergio Ramos (min. 9), Raul (min. 34), Robinho (min. 59) şi Van Nistelrooy (min. 76). Punctul gazdelor a fost realizat de Valentin Badea, în min. 64.

Meciul nu a avut practic istoric, partitura tactică, mai bună şi mai bine executată, urmare a valorii tehnice superioare a jucătorilor, fiind impusă de Real Madrid, care şi-a fixat liniile aproape, cu cei 2 închizători-distribuitori de mare clasă, Emerson şi Diarra, şi Raul şi Robinho puşi pe şarje.

Cu un joc complet, deşi apărarea a părut, totuşi, şovăitoare, madrilenii au deschis repede scorul, la o fază simplă: corner executat de Guti, cap fără speranţe Sergio Ramos, în minutul 9. Saban a fost cel care a deviat in corner o minge care nu anunta nimic, dand sanse lui Rel pentru o faza fixa din care spaniolii au deschis scorul.

Prima repriză este completată de golul lui Raul, în minutul 34, care a reluat în plasă una dintre cele 3-4 mingi respinse în faţă de portarul stelist Carlos, de data aceasta la şutul lui Van Nistelrooy.

În a doua parte, este rândul lui Robinho să înscrie, cu un şut cu interiorul piciorului drept, deviat, e drept de Goian, brazilianul depăşindu-l clar în viteză şi abilitate pe fundaşul israelian al Stelei, Saban.

Saban cade imediat victima unei schimbări derutante, cu Thereau, care se va dovedi destul de inspirată, francezul întorcând o centrare pentru golul lui Valentin Badea, din minutul 64.

Scorul avea să fie pecetluit de Van Nistelrooy, în minutul 76, când olandezul a trimis o boltă de lângă Goian şi peste un Carlos ieşit niciunde. 4-1 a fost scorul final, unul aspru, dar fără dubii.

Fanii Stelei au vazut din tribune doua penaltyuri in favoarea echipei favorite: unul la o cadere in careu a lui Nicolita si unul la un hent al lui Cannavaro. Reluarile de televiziune au aratat ca nu a fost vorba de asa ceva, iar deciziile arbitrului au fost corecte.

Cartonaşe galbene au primit Dică şi Goian, arbitrul italian Rosetti conducând următoarele echipe:

Steaua: Carlos – Saban (60, Thereau), Goian, Ghionea, Marin – Nicoliţă, Paraschiv (79 Opriţa), Lovin (63 O. Petre), Boştină – Dică, Badea;

Real: Iker Casillas – Sergio Ramos, Helguera, Cannavaro, Roberto Carlos – Robinho, Emerson, Diarra, Guti (73, Beckham) – Van Nistelrooy (77 Ronaldo), Raul.

În celălalt meci al grupei E, la Kiev, Olympique Lyon a surclasat, de asemenea, pe Dinamo, cu scorul de 3-0.