Scor clar in favoarea ACS Poli Timisoara in ultimul amical

© TION: Scor clar in favoarea ACS Poli Timisoara in ultimul amical
Plecată într-un minicantonament la Herculane, ACS Poli Timișoara a susţinut şi un meci amical. Echipa a învins clar, 6-1, pe Minerul Mehedinți (Liga III), într-un meci de verificare disputat în miercuri seară în localitatea Băile Herculane. Dan Alexa a trimis în teren o primă formulă în care s-au regăsit doi internaționali U16, Radu Motreanu și Vlad Dragomir, iar spre final a intrat între buturi un alt junior, Daniel Rusu.

Poli a deschis scorul în minutul 7, prin Nanu. El a pătruns în careu pe partea stângă, l-a depășit pe portar și apoi a punctat cu un șut din unghi. Tot Nanu, foarte bine lansat de Sana, a fost la originea celui de-al doilea gol, șutul său nimerind bara, iar Bărbuț a înscris cu o reluare din fața careului mic. Mehedințenii au redus din handicap în minutul 40, cu un șut din careul mare, după o fază la care apărarea noastră nu a reușit să respingă mingea după o lovitură liberă.

După pauză, diferența de valoare dintre cele două echipe s-a regăsit și în rezultat. În minutul 55, Bocșan a înscris cu capul din șase metri, după o lovitură liberă executată de Keita.

Peste patru minute, portarul advers a parat penalty-ul executat de Bălace, lovitura de pedeapsă fiind dictată după un fault asupra lui Bărbuț. Englezul Kneeshaw a urcat scorul la 4-1 în minutul 73, bine servit de Lazăr, iar Boldea a punctat pentru 5-1 în minutul 75, cu un șut de efect din 16 metri. Popovici, care a mai ratat două bune oportunități, a consfințit scorul de 6-1, în minutul 81, după o fază de contraatac.

ACS Poli a început cu Pap (Rusu), Motreanu (Belu), Scutaru (Bocșan), Todorov (Cânu), Bălace, Bărbuț (Boldea), Sana (Petre), Trandu (Lazăr), Dragomir (Keita), Nanu (Kneeshaw), Szekely (Popovici)