Ripensia si ASU Politehnica Timisoara se intalnesc in semifinalele fazei judetene a Cupei Romaniei

© Foto: Arhiva
Miercuri au fost organizate sferturile de finală ale Cupei României, faza judeţeană Timiş. Cele două echipe timişorene aflate pe primele două locuri în clasamentul diviziei D, ASU Politehnica şi Ripensia Timişoara, şi-au câştigat fiecare partida, urmând să se întâlnească în semifinale.

Ripensia Timişoara a jucat pe teren propriu şi nu a fost capabilă în 90 de minute să înscrie în plasa celor de la Cocoşul Orţişoara. Ulterior, în două reprize de prelungire, de 15 minute fiecare, a înscris de trei ori. Prima dată a făcut-o Mediop din pasa lui Bobină, în minutul 96. Cea de-a doua reuşită a venit în minutul 105, a înscris Toma. Ungureanu, din pasa golului precedent, a închis scorul, la 3 – 0, în minutul 112.

În cealaltă partidă, ASU Politehnica a jucat la Giarmata Vii cu cei de la Lorena. Au învins oaspeţii, cu 2 – 1. Nici aici nu s-a înscris uşor, prima repriză s-a terminat la egalitate, cu 0 – 0.

Deschiderea scorului a avut loc în minutul 68, prin Adrian Ilie. Timişorenii au înscris şi al doilea gol, rapid, în minutul 77, prin Feraru. În prelungirile meciului Giarmata Vii a înscris şi ea un gol, prin Lobonea. Scor final: 1 – 2.

Cele două formaţii se vor întâlni în semifinalele competiţiei.