RCM Timisoara, in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins Dinamo

© TION - RCM Timisoara, in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins Dinamo
Dacă nu a ajuns în finala campionatului, a ajuns măcar în finala Cupei României. RCM Timişoara a învins la un scor categoric, pe stadionul Ghencea, Dinamo Bucureşti, 78 – 12, în semifinala competiţiei şi va juca pe Cluj Arena, împotriva veşnicei rivale, Baia Mare.

”Rezolvaţi” prin incidentul carnetelor de joc rupte în semifinala campionatului, timişorenii de la RCM vor trebui să se mulţumească în acest an cu o singură finală mare, cea a Cupei României. Duminică, elevii lui Sosene Anesi, antrenor de ocazie după suspendarea lui Grainger Heikell, au trecut de Dinamo Bucureşti în semifinală. Scorul, unul clar, 78 – 12.

Scorul a fost deschis de Calafeteanu, după primele minute ale partidei, după o lovitură de pedeapsă. Primul eseu a venit destul de rapid, autor a fost Rus, iar Calafeteanu a reuşit şi transformarea aferentă. Carpo şi Umaga au reuşit noi eseuri, iar Calafeteanu a transformat unul dintre acestea. Lomani a redus din diferenţă, reuşind un eseu, dublat de o transformare a lui Căplescu. Aşadar, la pauză era 36 – 7 pentru Timişoara.

Repriza a doua a adus noi eseuri în terenul de ţintă al dinamoviştilor. În ordine, Malupo, Fonovai de două ori, Burcea, Lazăr şi Tănase. Conache a transformat de fiecare dată, scorul final fiind 78 – 12, aceasta după ce Stan a mai reuşit un eseu pentru dinamovişti. De remarcat că spre final în teren a intrat chiar şi ”antrenorul” Sosene Anesi.

În finala competiţiei, pe 30 noiembrie, RCM Timişoara va întâlni învingătoarea celei de-a doua semifinale, Baia Mare, într-un meci care va avea loc pe Cluj Arena.