Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
PMT, probleme mari cu plata obligațiunilor. Robu spune că Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri

PMT, probleme mari cu plata obligațiunilor. Robu spune că Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri

la 29 November 2018 11:20 Reactualizat la: 30 November 2018 12:13

PMT, probleme mari cu plata obligațiunilor. Robu spune că Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri

<p>foto: arhivă</p>
29 November 2018 11:20 Reactualizat la: 30 November 2018 12:13
Vistieria Primăriei Timișoara e cam goală. Municipalitatea nu a reușit să își plătească nici măcar toate obligațiunile emise și listate la BVB, dar Nicolae Robu spune că este doar o problemă de imagine și că va plăti până în 17 decembrie totul. Mai mult, susține că „Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri”.
Scris de Roxana Deaconescu - Vistieria Primăriei Timișoara e cam goală. Municipalitatea nu a reușit să își plătească nici măcar toate obligațiunile emise și listate la BVB, dar Nicolae Robu spune că este doar o problemă de imagine și că va plăti până în 17 decembrie totul. Mai mult, susține că „Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri”.

Trimite articolul

X

Anul 2018 a fost unul extrem de greu pentru Primăria Timișoara, care a avut probleme serioase cu banii. Abia și-a putut achita subvențiile pentru societățile din subordine, angajații STPT fiind cei care au suferit cel mai mult, pentru că nu și-au primit salariile aproape trei luni. Dacă în cele din urmă a reușit să o scoată la capăt, primarul Nicolae Robu recunoaște acum că primăria nu a avut de unde să plătească ultima scadență din noiembrie în contul obligațiunilor emise. Vorbim despre o valoare totală de 150 de milioane de lei.

Informația a apărut pe profit.ro, care spune că s-au trimis notificări creditorilor cum că au fost efectuate plăți doar pentru 30% din sume. Au fost ratate plăți pentru cuponul de dobândă, dar și pentru cel principal. În ceea ce privește restul sumei datorate, debitorii au spus că vor face plata până la 12 decembrie, dar acest lucru înseamnă oricum o încălcare a condițiilor privind obligațiunile prinse în prospectul de listare.

Tot jurnaliștii de la profit.ro spun că reprezentanții PMT s-au plâns, într-un document oficial, că au probleme cu banii în urma reducerii substanțiale a veniturilor la bugetul local ca urmare a reducerii impozitului pe venit de la 16% la 10% și, implicit, a cotelor defalcate din impozitul pe venit virate de la bugetul de stat în bugetul local. Se vorbește despre un incident de plată de 2,43 milioane de lei, pentru cinci emisiuni lansate în anii 2006-2008, scadente în luna mai a anului 2026.

„Este un efect de imagine”

Primarul Nicolae Robu recunoaște problema, dar spune că acum situația nu mai este atât de gravă și că și-a luat deja angajamentul ca până în 17 decembrie să plătească ce mai e de plătit.

„Este o realitate. Eu am dat un angajament că până în 17 decembrie vom plăti suma de 2,4 milioane de lei, pe care o avem de plătit. Nu am avut posibilitatea să plătim. Din situația financiară care a fost pe tot parcursul anului, Timișoara stă foarte bine, în sensul că face foarte multe lucruri. Alții termină anul cu excedente bugetare uriașe, chiar dacă au venituri mai mici decât Timișoara. Noi am avut proiecte foarte multe și a trebuit să le susținem. Ce era să fac, să blochez Pasajul Popa Șapcă cu toate lucrările conexe care erau acolo, să dau un singur exemplu? Nu puteam să-mi bat joc de oraș și am mers înainte cu a anumite riscuri. Unul dintre ele a fost și acela că nu puteam să onorăm obligațiunile, dar nu e o întârziere foarte mare. Le vom onora”, a explicat Robu pentru tion.ro.

O problemă recunoscută și de edilul-șef este că Timișoara iese rău din toată această situație. Întârzierea a fost foarte mare, dar promite că nu se va mai întâmpla anul viitor.

„Este un efect de imagine, dar am găsit înțelegere și vom plăti. Din prima tranșă mai avem vreo 100.000 lei și poate chiar mâine (n.r. joi, 29 noiembrie) o vom stinge. Mai rămân în jur de 2 milioane, dar până în 17 decembrie am comunicat că vom plăti. Nu dă bine, dar cred că lumea înțelege. Am avut o întârziere care nu este foarte mare, nu putem să ne dezicem de ea. Dar noi suntem un partener serios, care plătește. În 2019 nu se va mai întâmpla. În 2018 știe toată lumea că am avut anumite prevederi bugetare, ne-am bazat pe anumite compensări, care au fost, dar nu au acoperit scăderile”, ne-a mai declarat primarul Timișoarei.

Cu toate că s-au micșorat sumele cuvenite din cotele defalcate din impozitul pe venit, municipalitatea timișoreană a profitat și ea de Legea salarizării unitare, care permite autorităților locale și județene să acorde salarii în limitele superioare ale plafoanelor legii.

Salariile în primărie au crescut mai întâi în vara anului trecut, dar au mai crescut o tură în iarnă. Mai exact, în decembrie 2017, consilierii locali au stabilit salarizarea unor funcționari publici, a personalului de specialitate al Primăriei Timișoara, dar și a unor angajați din mai multe instituții ale PMT. Astfel, șefii de birouri, servicii, direcții, secretarul și administratorul public s-au ales cu salarii brute între 9.000 și 13.600 de lei, consilierii juridici cu salarii între 5.000 și 7.300 de lei, iar referenții cu lefuri brute cuprinse între 3.800 și 5.000 de lei. Salariul de bază al unui șofer este între 3.600 și 4.000 de lei. Tot anul trecut au crescut și salariile la Poliția Locală, al cărui director executiv, care ocupă funcția cu titlu interimar, ia lunar peste 10.000 de lei.

Primăria Timișoara s-a angajat, recent, la un împrumut de 101 milioane de lei, din Trezorerie, pe un termen de 20 de ani. Cu acești bani, municipalitatea își achită în avans subvențiile către Colterm, pentru ca societatea de termoficare să-și poată plăti la timp facturile emise de furnizori și să nu-i lase pe timișorenii racordați la sistemul centralizat de încălzire fără căldură și apă caldă.

Primarul Nicolae Robu mai vrea să acceseze un credit, care are o valoare dublă. Este vorba despre un împrumut de 213 milioane de lei, bani ce vor fi folosiți pentru refinanțarea creditelor existente, dar și pentru investiții. Robu spune că gradul de îndatorare al PMT este sub 8%. Detalii AICI!

Articole pe aceeași temă:

[related-post post_id=”2152421″]

[related-post post_id=”2139531″]

[related-post post_id=”1873424″]

Trimite articolul

X
Taguri:
bani timisoara ,
fonduri lucrari timisoara ,
lucrari timisoara ,
obligatiuni ,
plata obligatiunilor ,
plata obligatiunilor timisoara ,
pmt obligatiuni
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Spitalul CFR, dorit de Primăria Timișoara și Spitalul Județean. Fritz propune fuziunea cu Spitalul Municipal
    3
    Timișoara stă mai bine la locuri de parcare. Ar avea mai multe și mai ieftine față de alte orașe
    4
    Guvernul a aprobat modificări la impozitele locale. Ce se întâmplă cu cei care au plătit deja
    5
    Se caută voluntari pentru TAIFAS Film Festival
    6
    „Copil vaccinat = copil protejat”. Campanie națională pentru creșterea vaccinării copiilor
    7
    Ateliere de primăvară. Teatrul Senzorial recrutează actori amatori
    8
    Primăria a câștigat finanțarea europeană de 2 milioane de euro pentru reabilitarea Școlii Gimnaziale nr. 16
    9
    Trei zile de informare despre vaccinare, organizate la Timișoara
    10
    O șoferiță a ajuns la spital după un accident în Moșnița Nouă

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 29 aprilie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    O șoferiță a ajuns la spital după un accident în Moșnița Nouă

    Ştiri din Timiș

    De voie, de nevoie, a fost aprobată desființarea celor peste 200 de posturi din Primăria Timișoara și instituțiile subordonate

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara, dispusă să achite și cu 150.000 de euro mai mult pentru a deține în întregime fosta Maternitate Odobescu

    Ştiri din Timiș

    Dumbrăvița, fără jocuri de noroc? Interzicerea păcănelelor în comuna de lângă Timișoara, în dezbatere

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Piața Iosefin: între mizerie și sancțiunile date de Poliția Locală Timișoara

    Capitală Culturală

    „A noua” de Mahler deschide ediția semicentenară a Festivalului „Timișoara Muzicală”, la Filarmonică

    Lugoj

    FOTO. Primarul din Lugoj: „Ștrandul trebuie redeschis”, dar starea actuală este „un dezastru”

    Cinema

    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani

    Ştiri din Timiș

    Investiție de peste 4,5 milioane de euro la Spitalul Municipal Timișoara. Lucrările la clădirea principală de la „Clinicile Noi”, aproape de final
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici