Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Nicu Fălcoi: “Susținerea lui Teodor Meleșcanu pentru președinția Senatului, o ofensă adusă de PSD românilor din diaspora”

Nicu Fălcoi: “Susținerea lui Teodor Meleșcanu pentru președinția Senatului, o ofensă adusă de PSD românilor din diaspora”

la 3 September 2019 14:30
12 Comentarii

Nicu Fălcoi: “Susținerea lui Teodor Meleșcanu pentru președinția Senatului, o ofensă adusă de PSD românilor din diaspora”

<p>foto: Nicu Fălcoi</p>
3 September 2019 14:30
Anunțarea de către PSD a intenției de a-l susține pe fostul ministru de Externe Teodor Meleșcanu pentru președinția Senatului, poziție rămasă liberă în urma demisiei fostului președinte, Călin Popescu-Tăriceanu, este o uriașă ofensă adusă miilor de români din diaspora care, la scrutinul din 26 mai, au fost nevoiți să stea ore în șir la cozi interminabile, din cauza lamentabilei organizări a votului, apreciază senatorul USR de Timiș Nicu Fălcoi.
Scris de Amalia Kui - Anunțarea de către PSD a intenției de a-l susține pe fostul ministru de Externe Teodor Meleșcanu pentru președinția Senatului, poziție rămasă liberă în urma demisiei fostului președinte, Călin Popescu-Tăriceanu, este o uriașă ofensă adusă miilor de români din diaspora care, la scrutinul din 26 mai, au fost nevoiți să stea ore în șir la cozi interminabile, din cauza lamentabilei organizări a votului, apreciază senatorul USR de Timiș Nicu Fălcoi.

Trimite articolul

X

“Inutil, cred, să vă reamintesc cum, la numai o zi după închiderea urnelor, ministrul Meleșcanu se spăla pe mâini de orice responsabilitate în ce privește organizarea votului din diaspora, întrebându-se «inocent» ce vină are dumnealui pentru cozile uriașe și punând vina pe românii care au venit la vot în număr foarte mare și pe faptul că a fost organizat, împreună cu alegerile europarlamentare, și referendumul. Ei bine, tocmai pe Meleșcanu s-au orientat cei de la PSD să îl susțină la conducerea Senatului! Probabil că PSD s-a gândit acum că, dacă tot a demisionat Tăriceanu, e momentul să susțină pentru poziția de al doilea om în statul român pe această tânără speranță a politicii românești care este Teodor Meleșcanu”, este de părere senatorul Nicu Fălcoi.

Acesta spune și că, în săptămâna care a rămas până la alegerea viitorului președinte al Senatului, va urma un șir de negocieri care nu vor face decât să dovedească, o dată în plus, oportunismul celor de la ALDE și disperarea celor din PSD de a se menține la putere:

“Acum, rămâne de văzut pe cine din ALDE va convinge Meleșcanu să îl urmeze în acest demers al lui, girat de PSD, de a se instala în fotoliul de președinte al Senatului, ca să picotească acolo în locul lui Tăriceanu. Pentru că la asta se va rezuma mandatul lui Teodor Meleșcanu în fruntea Senatului. Și, la cât de dornici de putere și de oportuniști sunt unii, să știți că n-ar fi deloc exclus să asistăm chiar la o încercare de debarcare a lui Tăriceanu din fruntea propriului partid. De aici și graba cu care grupul ALDE din Senat s-a azvârlit să constituie acest grup mixt cu partidul unui alt oportunist notoriu, Victor Ponta. Singura grijă a acestor indivizi care fac parte, cu toții, din vechea clasă politică este încrâncenarea de a ajunge și de a se păstra cât mai multă vreme agățați de scaunele puterii. Iar această apropiere a ALDE de ProRomânia, acest PSD rebranduit, este o asociere cel puțin la fel de toxică, ce amintește deranjant de mult de teribil de nocivul experiment politic numit USL. Acesta este și motivul pentru care președintele USR Dan Barna și noi, cei din echipa USR, am explicat deja că n-avem cum să intrăm la guvernare alături de ProRomânia și de ALDE, fiindcă asta ar însemna să facem rabat de la principiile și valorile noastre și să ne batem joc de obiectivele pe care ni le-am stabilit atunci când am intrat în politică”, conchide senatorul USR Nicu Fălcoi.

(178107)

Trimite articolul

X
Taguri:
diasporă ,
Nicu Falcoi ,
presedintia senatului ,
PSD ,
senator usr timis ,
teodor melescanu ,
usr timis
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. AD007 says:
    September 3, 2019 at 3:15 pm

    Vin alegerile prezidentiale, facem ceva concret ca sa nu se mai repete aiureala traditionala la sectiile de votare din strainatate sau dam numai din gura in scop electoral, dom senator? Partidul vostru nu e la putere, stiu, dar puteti veni cu propuneri. In timp util daca se poate. Ca dupa razboi…

    Reply
  2. Emilut says:
    September 3, 2019 at 3:16 pm

    “ca să picotească acolo în locul lui Tăriceanu” – și în locul lui Goțiu.

    Reply
  3. tinel says:
    September 3, 2019 at 4:28 pm

    Nu ai chemare nici morala,nici profesionala ,sa comentezi despre activitatea lui Th.Melescanu !

    Reply
  4. Pieton says:
    September 3, 2019 at 7:18 pm

    Porc ordinar.

    Reply
  5. fotbal1 says:
    September 4, 2019 at 8:49 am

    O gramada de comentarii aiurea despre diaspora si listele de vot la distanta:
    1. Cum sa te inscrii cu luni inainte de alegeri: Exemplu: Daca vin in vacanta nu pot sa ma inscriu cu 2 – 3 zile inainte sa pot vota.
    2. Sunt multi care nu sunt rezidenti, doar sezonieri (Ex: munca la camp) aia ce fac cum voteaza cum sa se inscrie cu luni inainte daca nu stiu ca vor fii acolo.
    3. Statul a facut chestia cu inscrierile din timp pentru ca la noi sistemul informatic folosit este parf, daca s-ar inscrie toti in ultimele zile ar pica instant. (Ex: Vezi sitemul de la cardurile de sanatate…).
    Mai lasati-o moale cu inscrierile pe aceste liste de vot la distanta ca parca vad ca o sa cada serverul si nu o sa poata vota nimeni !

    Reply
  6. Mafia says:
    September 4, 2019 at 11:30 am

    Daca ii freaca atata grija de romania, sa vina sa munceasca si sa plateasca impozite in romania.
    E frumos sa castigi 3-4.000 euro prin europa dar sa faci gura ca nu ai unde sa votezi.
    VENITI ACASA!!!!!!!!

    Reply
  7. 32e333 says:
    September 4, 2019 at 3:04 pm

    In primul rand,,,diaspora,,inseamna cu totul altceva decat capsunarii si stergatorii de rahat de babe.
    In al doilea rand,eu nu sunt de acord ca niste slugi netrebnice sa voteze viitorul unei tari pe care au parasit-o! Este imoral si ofensator!
    Ai plecat din tara asta de ,,….,, cum spuneti toti?Apai arrivederci,cum ar spune chinezul. Tot inainte!
    Dar nu mai veni cu pretentii,ca de exempl sa votezi tu ceva dintr-o tara in care nu te vei mai intoarce!
    Ramai la capsunile si castravetii tai.Sapala in continuare funduri occidentale.Dar,lasa-ne pe noi cei care iubim si traim in Romania sa ne decidem NOI viitorul!

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Cinci persoane reținute la Sânnicolau Mare după ce au furat un portofel și au cheltuit banii
    2
    Hadar Chalet, pavilionul de vânătoare al lui Ceaușescu, are un nou proprietar
    3
    Horoscop săptămâna 2-8 februarie
    4
    Ateliere creative, demonstrații spectaculoase și teatru pentru întreaga familie, în weekend, la Iulius Town Timișoara
    5
    FOTO. Rugăciune și restaurare. A început reînnoirea picturii lăcașului „Nașterea Maicii Domnului” din Iosefin
    6
    Filmul săptămânii: „Vocea lui Hind Rajab”, docudrama despre ultimele ore ale unei fetițe ucise în Gaza
    7
    Aproape jumătate dintre elevii din Timiș nu au promovat simularea județeană la Bacalaureat. ISJ Timiș va lua măsuri
    8
    Începe plata ajutoarelor pentru încălzire la Timișoara
    9
    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy
    10
    Analiza prin care „supraveghem” diabetul. Indicațiile medicilor de la Spitalul „Victor Babeș” Timișoara

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 3 aprilie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Sesiune de informare despre legislația privind protecția consumatorilor, la CCIAT

    Ştiri din Timiș

    Ateliere creative, demonstrații spectaculoase și teatru pentru întreaga familie, în weekend, la Iulius Town Timișoara

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Bijuterie arhitecturală restaurată în Timișoara. Pictura Bisericii din Iosefin, readusă la viață după lucrări complexe

    Ştiri din Timiș

    Mobilizare generală la Remetea Mare. Primarul cheamă locuitorii la o acțiune de curățenie și plantări de pomi

    Ştiri din Timiș

    Giroc: câini lăsați liberi pe străzi, amenzi de până la 10.000 de lei și controale în teren

    România

    Cum ne vaccinăm de incompetență? Acțiune în instanță pentru recuperarea celor 600 de milioane de euro pe care le plătim pentru vaccinuri nefolosite

    Ştiri din Timiș

    Decizie nefavorabilă primarului Dominic Fritz, la ÎCCJ, în procesul cu ANI. „Fondul” merge mai departe

    Sănătate

    Testare gratuită pentru HPV oral, destinată tinerilor, la Policlinica Studențească din Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Ambrozia trebuie eliminată din primăvară. Direcția de Mediu Timiș cere măsuri urgente
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici