Masloc se desprinde pe primul loc al clasametului Diviziei D, dupa ce Ripensia si ACS Poli 2 au facut egal acasa

© Foto: arhiva
Cele două echipe timişorene din fruntea clasamentului ligii a patra au avut parte de meciuri interesante în ultima etapă. Iar ambele au remizat, ceea ce le oferă un important atu celor de la Maşloc, aflaţi acum pe primul loc. Ripensia a marcat de trei ori, dar a şi primit trei goluri, acasă, cu Cocoşul celor de la Orţişoara. De cealaltă parte, ACS Poli 2 a făcut egal în deplasare la Unirea Sânnicolau Mare, 1- 1.

Clasamentul Ligii 4 Timiş se „completează” tot mai interesant. Ripensia părăseşte, la rândul ei, prima poziţie a clasamentului, împărţită până acum cu cei de la Maşloc. Formaţia timişoreană a reuşit un egal cu cei de la Orţişoara, 3 – 3 pe teren propriu. Mediop a deschis scorul în minutul 21. De la adversari, Dumiter a egalat rapid, după ce apărătorii timișoreni au greşit, la doar câteva minute distanţă. Nanu a transformat un penalti de care a beneficiat după un fault la Briciu, ducând scorul la 2 – 1. Egalarea urma să vină pe final de repriză, marcând Făgețan. Mediop a dus scorul la 3 – 2 pe final de repriză, dar Vițan a egalat din nou, după un nou penalti, de această dată pentru oaspeţi. S-a terminat 3 – 3 şi Maşlocul se desprinde în clasament, pe primul loc, după ce a bătut Gătaia cu 2 – 1.

ACS Poli Timișoara II a jucat în deplasare, remizând, 1-1, pe terenul Unirii Sânnicolau Mare, echipă care înaintea etapei ocupa locul 5. Gazdele au deschis scorul în minutul 30, prin Jivan, tinerii ”alb-violeți” egalând în minutul 85, prin Bocșan, cel care a punctat cu capul din circa opt metri, după o lovitură liberă executată de Sorescu.

Poli II ocupă acum locul 3, cu 20 de puncte, cu cinci mai puțin decât Ripensia.