24. februarie 2012 17:07; Reactualizat la: 24.02.2012 17:07


Martisoare traditionale, muzicale, cu Tweety sau Tom si Jerry la Timisoara

Pe strazile din Timisoara au aparut, vineri, primele martisoare Pe strazile din Timisoara au aparut, vineri, primele martisoare
Scris de A.S. - Pe străzile din Timişoara au apărut, vineri, primele mărţişoare. Preţurile încep de la 50 de bani şi pot depăşi 10 lei pentru o broşă-mărţişor de exemplu. Cât despre modele, gama e cât se poate de variată: de la buburuze, ghiocei, hornari şi flori la personaje de desene animate, cum ar fi Tweety sau Tom şi Jerry. În centrul oraşului se vând chiar şi mărţişoare muzicale.

Comercianţii îşi aşteptau înfriguraţi clienţii, vineri, cu simbolurile primăverii. Ştiu cu toţii că în primele zile vânzarea merge cam slab, dar speră ca oamenii să se oprească totuşi la taraba lor, mai ales că au de unde alege. Primăria Timişoara a eliberat anul acesta peste 1.100 de autorizaţii pentru comercializarea de mărţişoare. Pentru unii confecţionarea mărţişoarelor este o pasiune, le pregătesc, cu migală, cu multe luni înainte de 1 Martie, şi speră să-şi rotunjească veniturile, în timp ce pentru alţii a devenit o afacere de familie. De exemplu Cristina, o tânără de 25 de ani, vine tocmai din Alexandria, judeţul Teleorman, pentru a vinde mărţişoare la Timişoara. Am găsit-o, vineri, lângă o tarabă din Piaţa Libertăţii. „De mulţi ani venim aici. E oraşul mai mare, e lume mai multă. Anul acesta am venit cu 15.000 de mărţişoare, avem mai multe mese. Le confecţionez chiar eu, din decembrie am început, dar toată familia se ocupă de mărţişoare. Sunt din ceramică, plastic, răşină, scoici, pietre, aluminiu… Fac mărţişoare de când mă ştiu, înainte făceau şi părinţii noştri”, ne-a spus Cristina.

Timişorenii pot găsi la comercianţii din Piaţa Victoriei şi broşe, felicitări, cercei, brăţări, pandantive şi inele, aranjamente de primăvară, icoane, accesorii pentru păr, pernuţe şi magneţi de frigider.

Mărţişoarele sunt pentru toate gusturile şi toate buzunarele, cele mai ieftine începând de la 50 de bani – 1 leu. Un bărbat vindea brelocuri – ursuleţi şi broscuţe din pluş pe post de… mărţişoare muzicale în centru. Sunt mărţişoare frumoase cu buburuze pe scoarţă de copac, fluturaşi şi flori colorate, potcoave, hornari, scoici, Tom și Jerry, Tweety, Hello Kitty şi alte minunăţii, la 3, 4 sau 5 lei, în funcţie de dorinţa clientului. Cei care nu au găsit vineri ceea ce căutau pot încerca să viziteze tarabele în următoarele zile, până de 1 Martie, când comercianţii de pe străzile urbei se vor înmulţi.

Pentru Piaţa Victoriei au primit autorizaţie de la primărie pentru a putea vinde mărţişoare doar persoanele care au carte de identitate eliberată de Serviciul de Evidenţă a Persoanelor Timişoara şi elevii şi studenţii de la școlile și facultăţile din oraş, iar 20 de locuri au fost rezervate artiştilor plastici în centru.

De luni se dau autorizatii pentru martisoare la Timisoara

 


Recomanda articolul

Parerea ta
Care este parerea ta?
Filtreaza comentariile  | 
Filtru comentarii Inchide optiunile  X



Ultimele stiri din categoria TION Ştirile judeţului Timiş
Timisoara vrea retea de suport pentru copiii cu deficit de atentie
„Deficitul de atenţie cu hiperactivitate (ADHD) există şi este o problemă atât pentru familie, cât şi pentru [...] mai multe »
Mai aveti doua zile pentru depunerea declaratiilor fiscale!
Data de 25 mai 2012 este termenul limită de depunere a declaraţiilor aferente veniturilor realizate în anul 2011. [...] mai multe »
Compania de gaze citeste ceasurile abonatilor
Societatea E.ON va derula, în perioada 26 - 31 mai, o campanie de actualizare a indexului contoarelor de gaz la toţi [...] mai multe »
Dogariu: Vom avea o deschidere mare catre cetateni
Echipa de la Prefectura Timiş este completă. Prefectul Eugen Dogariu şi subprefectul Liliana Oneţ şi-au prezentat, [...] mai multe »
Scrisoare catre timisoreni (P)
Sunt născut în Timișoara, în zodia Balanței, în anul 1954. Am copilărit în Fabric, iar locul de joacă preferat [...] mai multe »
Romii nu sunt hoti, cum nici femeile nu sunt casnice
„Trebuie să vă schimbaţi ideea că toţi romii sunt hoţi. E ca şi cum ai spune că femeile trebuie să fie [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

feedback

Logare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou