Luna de miere continua. Ripensia bate acasa Targu Mures, cu 3 – 2

Reactualizat la:
6Comentarii
© foto: Seba Tataru
Seria excelentă de început de campionat continuă pentru cei de la Ripensia Timișoara. Marți, la Ciarda Roșie, echipa a trecut cu succes și de ASA Târgu Mureș, după un meci excelent, cu cinci goluri, și echipa proaspăt promovată se detașează în clasament, pe primul loc, cu 12 puncte.

Primul meci televizat al celor de la Ripensia s-a terminat cum nu se putea mai bine. Timișorenii au învins fosta echipă de prima ligă ASA Târgu Mureș, cu scorul de 3 – 2. Oaspeții au condus, de două ori, dar timișorenii au revenit și au trecut pe plus în repriza a doua.

Scorul a fost deschis de ardeleni, în minutul 37, prin Cândrea. Egalarea a venit în prelungirile primei jumătăți a meciului, în minutul 46, autor a fost căpitanul Adi Popa, la capătul unei acțiuni frumoase a celor de la Ripensia.

Nici nu începe bine repriza a doua, iar Târgu Mureș trece din nou în frunte, printr-un gol marcat în minutul 49, de către Sîrbu. La doar câteva minute distanță, Dumiter egalează, pentru ca Matiș să aducă Ripensia în față, în minutul 59. Trebuie spus că Mediop a avut și o bară, spre finalul meciului, din lovitură liberă.