© TION: Juniorii lui ACS Poli Timisoara reprezinta cu succes orasul la echipele nationale
Fotbaliştii de la grupele de juniori ale clubului ACS Poli Timişoara reprezintă cu succes oraşul la echipele naţionale de juniori. Ei au activat în meciurile reprezentativelor U16 şi U17.

Naționala Under 16 a României a obţinut o victorie, scor 2-0, contra Norvegiei, la turneul „Aegean Cup 2015” ce se desfășoară în Turcia. Celelalte două jocuri din grupă au fost pierdute, ambele cu 2 – 0, contra SUA și Turciei. În jocul disputat joi, unul dintre goluri a fost marcat de jucătorul timişorean Andrei Mezin, cel care a irosit și o lovitură de pedeapsă.
Mezin a jucat 80 de minute, în timp ce Raul Cochințu și Cristian Podină au fost integraliști. Vlad Dragomir nu a evoluat.

Tot joi, naționala Under 17 a României, aflată într-un stagiu de pregătire montană a disputat un nou joc de verificare, de data aceasta contra formației similare a FC Brașov. Cei patru poliști convocați în cadrul acestui cantonament au evoluat câte o repriză: Radu Motreanu , Lucian Oprea și Sebastian Velcotă, în prima parte, respectiv Harald Fridrich în repriza secundă. Echipa reprezentativă a câștigat cu 4-2.