Infrangeri pentru echipele timisorene de baschet

© TION: Infrangeri pentru echipele timisorene de baschet
Nici Timba, nici BC Timişoara nu au reuşit să câştige partidele desfăşurate sâmbătă seara. Ambele au fost învinse în deplasare, prima pe terenul campioanei, BCT la Mediaş, într-un meci ce părea la îndemâna formaţiei lui Petricevic.

BC Timişoara s-a deplasat la Mediaş pentru meciul cu Gaz Metan din localitate. Deşi şi-au pus mari speranţe în această partidă, BCT a fost până la urmă învinsă, scor 84 – 80. Sfertul unu a fost unul clar al Mediaşului, aceştia au terminat cu o diferenţă semnificativă, 25 – 15.

La pauza mare era 44 – 40 pentru Mediaș, după ce repriza a doua a aparţinut Timişoarei. Gazdele au început bine şi partea a doua a partidei, sfertul trei aparţinându-le cu 22 – 19. Pe final BCT a încercat să-şi revină, dar partida s-a terminat cu 84 – 80.

Nici Timba nu a avut mai mult succes în deplasare, dar trebuie să ţinem cont că echipa a jucat pe terenul campioanei, la Asesoft Ploieşti. Deşi au jucat bine în prima parte, oaspeţii au pierdut până la urmă cu 87 – 64. după prima repriză era 22 – 21 pentru Asesoft. La pauză era 42 – 37. Jumătatea secundă a adus desprinderea campionilor, până la urmă Asesoft s-a impus cu 87 – 64.