In sfarsit victorie. CH Politehnica – CSU Suceava: 21 – 17

© TION - CH Politehnica – CSU Suceava: 21 - 17
Victoria mult dorită şi absolut necesară a venit pentru handbaliştii de la CH Politehnica Timişoara. Jucătorii bănăţeni au învins duminică seara CSU Suceava, scor 21 – 17. Să sperăm că această victorie va fi urmată şi de altele, trebuie să ţinem cont că adversarul de duminică nu mai e ce a fost altă dată, fiind clasată ultima în campionat.

Partida nu a fost una deloc uşoară, gazdele au fost nevoite să lupte pentru fiecare minge.

Începutul a fost mai dificil pentru gazde, moldovenii au condus chiar cu 4 – 1, după care Timişoara a egalat la 5 în minutul 15. A fost momentul în care Timişoara a preluat conducerea şi o va menţine până la final. La pauză era 11 – 9, după ce Timişoara a condus şi la cinci goluri.

Repriza a doua nu a fost la fel de plină de goluri, formaţiile de pe parchet având apărări bine puse la punct. Politehnica a condus ostilităţile, dar nici sucevenii nu au cedat iniţiativa. De la 18 – 13, spre final s-a ajuns la o diferenţă de doar două goluri, la 18 – 16. A urmat o nouă perioadă bună, gazdele au jucat bine şi au câştigat cu 21 – 17.

Kaftin şi Halcă au avut fiecare câte cinci goluri, fiind urmaţi de Timofte și Lela, cu câte 4.