Handbalistii de la CH Politehnica isi iau adio de la Cupa Romaniei

© Handbalistii de la CH Politehnica isi iau adio de la Cupa Romaniei (foto: arhiva)
Seria prelungită de jocuri pentru CH Politehnica Timişoara s-a terminat joi seara, odată cu meciul din Cupa României. Alb-violeţii au pierdut la HC Odorhei cu 24-20, după ce tot formaţia din Harghita conducea la pauză cu 13-11.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, gazdele reuşind să îşi asigure două goluri în faţa timişorenilor cu doar câteva minute înainte de jumătatea confruntării. Eliminarea lui Lasica, cu cartonaş roşu, a dezechilibrat şi mai mult situaţia, ţinând cont că CH Politehnica a evoluat fără Chikovani şi Halcă, ambii suspendaţi după descalificările din precedentul joc, în campionat, la CSM Ploieşti.

În repriza secundă, HC Odorhei s-a distanţat şi la 6 goluri în jurul minutului 45, iar căpitanul polist Cristian Fenici a terminat meciul cu arcada spartă. Toate aceste aspecte mai puţin plăcute au făcut ca Timişoara să părăsească, în optimi, Cupa României.

Marcatorii bănăţenilor în partida de joi au fost: Timofte 4, Grigoraş 4, Pejovic 4, Fenici 3, Păiuş 2, Ştefan 2, Santeiu 1. Acesta a fost ultimul meci oficial din 2015 pentru handbaliştii de pe Bega. Vacanţa de sărbători nu se va întinde pe o perioadă prea lungă, deoarece campionatul se va relua peste aproximativ o lună şi jumătate.